Connect with us

Haberler

Eminönü’nde Asgari Ücret, Ekonomik ve Sosyal Politikalar Eylemi

Yeni Pencere

Yayınlanma:

-

İstanbul Eminönü’nde Eğitim İlke-Sen, Sağlık İlke-Sen, TOKAD ve ÖYB tarafından düzenlenen eylemde asgarî ücret uygulaması, yoksulluğu derinleştiren ekonomik ve sosyal politikalar protesto edildi.

Eylemin açılışında konuşan Eğitim İlke-Sen başkanı Ahmet Örs asgarî ücret politikalarının, toplumsal problemlerin bir bütün halinde çürümeye sebebiyet verdiğini, zulüm ve sömürüye karşı mücadeleye devam edeceklerini söyledi.

Eylem boyunca “Asgari Ücret Köleliktir, Emekçiler Köle Olmayacak, Hakça Bölüşüm Adil Paylaşım, Kahrolsun Kapitalist Yağma Düzeni, Zam Sömürü Yağma Düzenine Hayır, İşçiler Ölüyor Sermaye Büyüyor, Esnaf Batıyor Sermaye Büyüyor, Allah Adaleti Emreder, Esnaf Sahipsiz Emekçiler İşsiz, Gençler Ümitsiz Emekçiler İşsiz, KHK Zulmüne Hayır” gibi sloganlar atıldı, tekbir getirildi.

(Açıklamanın video kaydı için tıklayınız.)

Topluluk adına Cahit Erdem Örs’ün okuduğu açıklamanın tam metni şu şekilde: 

ASGARÎ ÜCRET KÖLELİĞİNE;

ZAM, SÖMÜRÜ VE YAĞMA DÜZENİNE HAYIR!

Bismillahirrahmanirrahim

Asgari ücret açlık sınırında seyrediyor, her zaman, her sene olduğu gibi!

Kölelik ve sömürü düzeni derinleşerek devam ediyor.

2021 yılına 2825 lira 90 kuruşluk sefalet ve kölelik ücretiyle başladı milyonlarca emekçi.

Göstermelik zamlar çok kısa bir sürede eriyiverdi.

İflas eden ekonomi emekçi yığınların, geniş halk kesimlerinin üzerine çöküyor.

Covid-19 salgınından önce zaten krizlerle boğuşan ekonomi ve sosyal politikalar bu süreçte iyice dip yapmıştır.

Büyük sermaye karşısında ayakta kalmaya çalışan esnaf bu süreçte tümüyle dağılmış, sıfırı tüketmiş, kepenkleri indirerek açlık ve yokluğa sürgün edilmiştir.

Sürekli artıp duran gıda fiyatları halkımızı getirip açlığın eşiğine bırakmıştır.

İşçiler işlerinden olurken milyonlarca genç, geleceğe dair herhangi bir umut besleyemez hâle gelmiş ve hayattan kopmuştur.

Bütün bunlar yaşanırken siyaset onarıcı adımlar atmak yerine sermaye sahiplerini mutlu etmek için çırpınmıştır.

İktidar hız kesmeden geçiş garantili yollara, yolcu garantili havalimanlarına, hasta garantili hastanelere yatırım yapmıştır!

Kaz Dağlarından Dersim’e, Ünye’den Erbaa’ya memleket tabiatının her bir yanı hoyratça azgın sermayenin iştihasına açılmış, insana ve tabiata karşı başlatılan büyük savaş ekolojik ve sosyolojik ifsadı derinleştirmiştir.

Çözülemeyen Kürt sorunu üzerinden toplum yeni bir gerilim ve baskı girdabına sokulmuştur.

Ermenek’ten, Soma’dan yükselen emeğin sesi bastırılmış; her ay yüz elliye yakın emekçi, iş cinayetlerine kurban edilmiştir.

Grev ve direnişlerden yükselen feryatlara kulak tıkanmış, alın terinin arsızca yağmalanmasına göz yumulmuştur.

Ömer Faruk Gergerlioğlu gibi adalet arayışçıları uyduruk gerekçeler ve akıl almaz yöntemlerle derdest edilerek çıplak arama gerçeği örtülmek, on binlerce KHK’lının yaşadığı dram ve çaresizliğin sesi susturulmak istenmiştir.

Emekçisi, kadını ve öğrencisiyle, baskı sarmalına tabi tutulan toplum açlıkla baskılanıp terbiye edilmek isteniyor.

Yoksullaşan halkımız peşi sıra intiharlara sürükleniyor.

Utanmaz sermaye sahipleri Kod-29 şarlatanlıklarıyla işçinin alın terini gasp edecek yeni numaraların peşinde koşuyor! Sendikalaşmanın önüne türlü engeller çıkarılıyor.

Pandemi koşullarında esnafına, işçisine sahip çıkmayanlar kapitalistlere kesenin ağzını açmak için hiçbir fırsatı kaçırmıyorlar!

Hazinede beş kuruş bırakmamacasına sermayenin hizmetine koşan sömürü düzeni alın terine, emeğe 2825 lira 90 kuruşu layık görürken zaten bir şeye yaramayan kısa çalışma ödeneğini de sonlandırma kararı alıyor.

Büyük ihaleler alan şirketler semirip dururken halkımız karnına taş bağlıyor, azgın karanlıkta adaleti mumla arıyor.

Buradan sermaye ve iktidar sahiplerine sesleniyoruz:

İnsanları açlık ve yoksulluğa mahkûm eden zalim politikaları terk edin!

Alın terini, emeği, tabiatı yağmalamaktan vazgeçin!

Emek ve alın terinden, tabiattan çaldıklarınız için özür dileyin!

Haksız vergi ve zamlarla belini büktüğünüz, adaleti iptal ederek dünyayı başlarına zindan ettiğiniz insanları rahat bırakın!

Allah’a, tarihe ve topluma vereceğiniz hesap kabarıyor!

Âlemlerin Rabbi olan Allah her şeyi görüp gözetlemektedir.

Hakça üretim ve bölüşümle adil paylaşım kurtuluş parolamızdır.

Bu parolaya, bu ilkeye yaslanmayan her politikanın gelip varacağı yer ifsad ve çürüme olacaktır.

Şüphesiz ki Allah adaleti emreder, her kötülüğü, ifsadı yasaklar.

EĞİTİM İLKE-SEN (İlkeli Eğitim ve Bilim Çalışanları Dayanışma Sendikası, www.egitimilkesen.org)

SAĞLIK İLKE-SEN (İlkeli Sağlık ve Sosyal Hizmet Çalışanları Dayanışma Sendikası, www.saglikilkesen.org)

TOKAD (Toplumsal Dayanışma, Kültür, Eğitim ve Sosyal Araştırmalar Derneği, www.tokad.org)

ÖYB (Özgür Yazarlar Birliği, www.ozguryazarlarbirligi.org)

(Topluluk adına, Cahit Erdem Örs)

Tıklayın, yorumlayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haberler

Tasfiye’nin 55. Sayısı Çıktı

Yeni Pencere

Yayınlanma:

-

Tasfiye edebiyat-düşünce dergisinin 55. sayısı çıktı. 55. sayıda yer alan isim ve çalışmalar şu şekilde: (daha&helliip;)

Devamını Okuyun

Videolar

Mart Ayında 142 İşçi Öldü, Kod 29’la İşten Atmalar Sürüyor

Yeni Pencere

Yayınlanma:

-

Mart Ayında 142 İşçi İş Cinayetlerinde Can Verirken Günde Ortalama 500 İşçi Kod 29’la İşten Atılıyor

İSİG Meclisi’nin, Beşiktaş İskele Meydanında açıkladığı iş cinayetlerine ilişkin rapora göre Mart ayında en az 142 işçi ölürken 2020 yılında 177 bin işçi Kod 29 ile işten çıkarıldı.

Kod 29 Zulmü Sürüyor

Mart ayı iş cinayetleri raporunu açıklayan Enerji-Sen Genel Başkanı Süleyman Keskin, Kod 29’un işçilerin hayatını çok kötü etkilediğine dikkat çekerek, şöyle devam etti: “Kod 29’dan atılan işçinin kıdem tazminatı gasp ediliyor, işsizlik maaşına da hak kazanamıyor. Ayrıca ‘ahlak ve iyi niyet kurallarına uymayan haller’ nedeniyle işten atıldığı için fişleniyor ve iş bulması imkânsız hale getiriliyor. Oysa bu dönemde sadece salgında ölümüne çalıştırma koşullarına karşı çıkan, haklarını isteyen ve bu yüzden sendikalaşan işçiler Kod-29 nedeniyle işten atıldı. Yani Kod-29 bir sermaye keyfiyetidir ve temel olarak işçilerin haklarının baskı altına alınması ve örgütlenmesinin engellenmesinin bir ifadesidir.” dedi.

Mart Ayında 142 İşçi İş Cinayetlerinde Can Verdi

İSİG raporuna göre;

“*DİSK-AR’ın açıklamasına göre 2020 yılında 34 bini kadın ve 143 bini erkek işçi olmak üzere toplam 177 bin işçi Kod-29 maddesi ile işten çıkarıldı. Yani her ay yaklaşık 15 bin işçi Kod-29 gerekçesiyle işten atıldı.

*Ulusal ve yerel basın, işçilerin mesai arkadaşları, aileleri, iş güvenliği uzmanları, işyeri hekimleri, meslek örgütleri ve sendikalardan öğrendiğimiz bilgilere dayanarak tespit ettiğimiz kadarıyla Mart ayında en az 142 işçi iş cinayetlerinde hayatını kaybetti.

*142 emekçinin 123’ü ücretli (işçi ve memur), 19’u kendi nam ve hesabına çalışanlardan (çiftçi ve esnaf) oluşuyor.

*Ölenlerin 7’si kadın işçi, 135’i erkek işçi. Kadın işçi cinayetleri tarım, eğitim ve sağlık işkollarında gerçekleşti.

*Üç çocuk işçi can verdi. Çocuk işçi ölümleri tarım işkolunda gerçekleşti.

*51 yaş ve üstünde ise çalışırken ölen 40 emekçi bulunuyor: Çiftçi ve esnaflar ile tarım, maden, büro, eğitim, ticaret, metal, inşaat, taşımacılık, sağlık, konaklama ve belediye işçileri.

*4 göçmen/mülteci işçi hayatını kaybetti: 2’si Suriyeli, 1’i Afganistanlı ve 1’i Sırbistan’lı.

*Ölen işçilerin 8’i sendikalı. Sendikalı işçiler eğitim, metal, sağlık, güvenlik ve belediye işkollarında çalışıyordu.

*Ölümler en çok ticaret, eğitim, büro, tarım, taşımacılık, inşaat, sağlık, maden, metal, konaklama, güvenlik ve belediye işkollarında gerçekleşti.

* En fazla ölüm nedenleri sırasıyla kovid-19, trafik, servis kazası, ezilme, göçük, yüksekten düşme, kalp krizi ve intihar.

* En çok ölüm İstanbul, İzmir, Sakarya, Ankara, Kocaeli, Antalya ve Gaziantep şehirlerinde meydana geldi.”

YeniPencere

(Basın açıklamasının tamamını buradan izleyebilirsiniz.)

Devamını Okuyun

Haberler

KOD 29’a Karşı İşçi Eylemleri Sürüyor

Yeni Pencere

Yayınlanma:

-

KOD 29 uygulamasıyla işten atmalara karşı işçi direnişleri sürüyor. 99 gündür eylem yapan PTT-Sen ve PTT Kargo-Sen üyesi işçiler İstanbul Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü önünde bir eylem yaparak uygulamayı protesto ettiler.

Topluluk adına okunan basın açıklamasının tam metni şöyle:

BASINA VE KAMUOYUNA

Bizler anayasal haklarımızı kullandığımız için KOD 29’la işinden edilen Bağımsız PTT-Sen sendikası yöneticileriyiz. PTT’de çalışan 14 bin taşeron işçinin sesiyiz.

PTT taşeron tarihinde, koskoca konfederasyonlara üye sendikaların yapamadığını başarıp Toplu Sözleşme imzaladık ve kurulduğumuz günden beri canla başla çalışıp taşeron işçilerin cebine üç kuruş daha fazla girmesini sağladık. Bunun bize bedeli ise KOD 29’la işten atılıp, ahlaksızlıkla yaftalanıp işsizlik maaşından bile faydalanamadan açlığa mahkum edilmek oldu. Patronların ahlakını zaten tanıyoruz. Onlara göre hak aramak, boyun eğmemek ahlaksızlık demek.

Peki, bunu duyacak yetkililer nerede? Tam 99 gündür İstanbul ve İzmir PTT müdürlükleri önünde direniyoruz ve soruyoruz: Sendika anayasal bir hak değil mi? Sendikal hakları güvence altına alan Anayasanın 51. maddesi ve sendikalar kanununun 24 ve 25. maddeleri kaldırıldı mı? Bir yetkili çıkıp açık açık söylesin: “İşçilerin sendika kurma, hak ve talep etme gibi bir hakkı yoktur, buna cür’et edenler de işten atılır!” Ya biz işçileri oyalamayın ya da yasaları uygulayın!

Ülkenin dört bir yanında yasal haklarını talep eden işçiler KOD 29’la ahlaksız ilan ediliyor. Belediyelerden tekstil fabrikalarına, metal iş kolundan depolara kadar birçok farklı işkolunda, birçok farklı şehirde KOD 29 zulmüne karşı 10’dan fazla direniş var. Pandemi döneminde zaten yoğun risk altında çalışan işçilere, evinde kalamayan biz milyonlara bunu reva görenler kimler? İşten atmak yasaktı madem, biz, bu kadar insan neden günlerdir sokaklardayız?

Buradan tüm işçi kardeşlerimize çağrımızdır: Bu zulme karşı hep birlikte direnelim! “ASIL AHLAKSIZ PATRONLARDIR!” demeye, bu ikiyüzlülüğü teşhir etmeye hep birlikte devam edelim.

Hiçbir işçi kardeşimiz unutmasın:

BİZ MİLYONLARIZ, PATRONLAR İSE BİR AVUÇ!

Haber: YeniPencere.com

(Daha uzun video için tıklayın.)

Devamını Okuyun

GÜNDEM