Connect with us

Videolar

Eminönü’nde Asgari Ücret Tespit Görüşmelerini Protesto Eylemi

Yayınlanma:

-

Eğitim İlke-Sen, TOKAD, Özgür Yazarlar Birliği ve Sağlık İlke-Sen yaklaşan asgari ücret tespit görüşmeleri öncesinde Eminönü’nde bir eylem düzenledi.

“Asgari Ücret Köleliğine, Tespit Komisyonu Tiyatrosuna Hayır” başlığıyla düzenlenen eylem Eğitim İlke-Sen başkanı Ahmet Örs’ün konuşmasıyla başladı.

Ahmet Örs konuşmasında süregiden sermaye düzenine karşı durmaya devam edeceklerini, “Hakça Bölüşüm, Adil Paylaşım” ilkesi doğrultusunda yeni bir dünya için mücadeleyi ara vermeksizin sürdüreceklerini söyledi.

Emek mücadelesinin öncü isimlerinden Cemal Bilgin’in emek düşmanlarına karşı birleşme çağrısını dillendirdiği konuşmasının ardından topluluk adına açıklamayı ise Cahit Erdem Örs okudu.

Eylem boyunca, “Asgari Ücret Köleliktir, Emekçiler Köle Olmayacak, Yaşasın Emeğin Dayanışması, Zulme Karşı Direneceğiz, Tespit Komisyonu Dağıtılsın, Zam Zulüm Yağma Düzenine Hayır, Sermayenin Değil Rabbimizin Kuluyuz, Yoksulluk Sürüyor Açlık Derinleşiyor, Kahrolsun Kapitalist Yağma Düzeni” sloganları atıldı, tekbir getirildi.

Eylemde okunan açıklamanın tam metni şu şekilde

ASGARÎ ÜCRET KÖLELİĞİNE,

TESPİT KOMİSYONU TİYATROSUNA HAYIR!

Bismillahirrahmanirrahim

Arkadaşlar,

Asgari ücret tespit görüşmeleri önümüzdeki günlerde başlıyor.

Biz, bu süreç hakkındaki sözlerimizi peşinen ve net bir şekilde söylemek, hakikati haykırmak için yine alanlara çıktık.

Yoksulluğun, enflasyonun zirve yaptığı; açlığın derinleşip yaygınlaştığı bir dönemdeyiz.

Herkesin iliklerine kadar hissettiği; insanımızı, emekçi yoksul kitleleri yakıp kavuran bir açlık hakikati karşısındayız.

Sahte TÜİK rakamlarının bile gizleyemediği bir enflasyon gerçeği var.

ENAG ölçümlerine göre ise enflasyon yüzde 200’lere dayanmış durumda.

Halkımızın alım ve geçim gücü alabildiğine düşmüş bulunuyor.

Kapitalist işleyiş kıskacında insanımız hayatta kalma mücadelesi veriyor.

Bugün ekmek, zalim sömürücü düzen tarafından gasp edilmiştir.

Kitleler, bırakalım yoksulluğu, açık ve kalıcı bir açlık tehdidi altındadır.

Yoksullaştırılan halkımız!

Bakın, hepimizin yakinen kavrayıp tespit ettiği hakikati rakamlar tüm çıplaklığıyla nasıl koyuyor ortaya!

Farklı sendikaların araştırma raporlarına göre açlık sınırı 8, yoksulluk sınırı 26 bin liralık seviyelere dayanmıştır. Bu durumda karşımızda net bir tablo oluşmuş durumda:

Zam, sömürü ve yağma düzeninde alabildiğine açlık, alabildiğine yoksulluk!

Şimdi böyle bir anda, asgari ücret köleliğinin ülkede genel ücret seviyesi olduğu bir evrede alışıldık tiyatronun yeni bir perdesi sahnelenecek.

“Asgari Ücret Tespit Komisyonu” hafta içi görüşmelere başlayacak.

Emeğin ve emekçilerin dostları!

Alışık olduğumuz bu tiyatronun her perdesine, bileşenine açıkça karşıyız.

Sermaye ve hükümet temsilcilerinin sayısal çokluğuyla emekçilerin sahte temsiliyetinde bir görüşme yapılıyor, sahte müzakereler yürütülüyor.

Sarı sendikalar, örgütlenme özgürlüğünün iyice baskılandığı bir vasatta egemenler tarafından emeği ve emekçileri güya temsil etmek için emir eri olarak görevlendirilmiştir.

Bu sahteliği elbette emekçilerin hiçbir şekilde kabul etme ihtimali yoktur!

İşbirlikçi sendika ağaları işçileri temsil edemez, alın teri ve emek hakkında tek kelime edemez!

Açlık sınırının 8 bin lira seviyesine ulaştığı bugün asgari ücret 5 bin 500 liradır.

Korkunç ve acımasız bir açlık baskısında yaşam mücadelesi veren emekçiler için bu işbirlikçi sendikaların elbette ortalığı ayağa kaldırması beklenemezdi!

Şimdi de bu utanmazlar açlık sınırına razı olduklarına dair beyanatlar veriyorlar.

Zaten sermaye ve iktidar çevrelerinin emir kullarından başkası da beklenemezdi!

Adaletin yılmaz savunucuları!

Şunu her geçen gün bir kez daha idrak etmiş bulunuyoruz ki bütün bu sahteliklere karşı kendi hak ve hukukumuzu yine kendimiz savunacağız!

Zulüm ve sömürüye karşı kenetlenmiş saflar hâlinde güçlü direnişler sergileyeceğiz!

Kimseden bir lütûf beklemiyoruz!

“Hakça Bölüşüm ve Âdil Paylaşım”ın egemen olduğu yeni bir dünya, yeni bir düzen kuracağız.

Devlet ve sermaye baskısından özgürleşerek eşit ve adil bir geleceği birlikte inşa edeceğiz!

Buradan açlığa mahkûm ettikleri emeğin ve emekçilerin dostları olarak haykırıyoruz:

Elinizi alın terinden, emekten ve emekçilerden çekin!

Şunu bilin ki emekçiler asla köle olmayacak!

Sizin zulüm ve sömürü düzeniniz türlü çeşit tiyatroyla belki biraz daha sürebilir.

İşte sömürülüp köleleştirilmek istenenlerin bu zaman zarfında öfkesi katlanacaktır.

Âlemlerin Rabbi olan Allah’ın herkes için yarattığı nimetlere el koyup yoksulluk ve açlığı halklara dayatanlar ezilenlerin ayağa kalkışından korksun!

Şüphesiz ki Allah adildir, direnenlerle beraberdir ve zalimlerden hesap sorucudur!

EĞİTİM İLKE-SEN (İlkeli Eğitim ve Bilim Çalışanları Dayanışma Sendikası, www.egitimilkesen.org)

SAĞLIK İLKE-SEN (İlkeli Sağlık ve Sosyal Hizmet Çalışanları Dayanışma Sendikası, www.saglikilkesen.org)

TOKAD (Toplumsal Dayanışma, Kültür, Eğitim ve Sosyal Araştırmalar Derneği, www.tokad.org)

 ÖYB (Özgür Yazarlar Birliği, www.ozguryazarlarbirligi.org)

(Topluluk adına, Cahit Erdem Örs)

Tıklayın, yorumlayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Videolar

Uzayan Minare: Mehmet Ali Başaran – Ahmet Örs

Yayınlanma:

-

Yeni Pencere yazarları Mehmet Ali Başaran ve Ahmet Örs’ün söyleşileri devam ediyor. Yazarlarımız bu söyleşilerinde öykü, şiir ve roman üzerinden edebiyata yoğunlaşıyor, dergicilikten edebiyat eğitimine uzanan bir çerçevede edebiyat-hayat ilişkisini tartışırken yapay zeka-edebiyat arasındaki gerilimli hat hakkında da değerlendirmelerde bulunuyorlar.

Devamını Okuyun

Videolar

Fatih’te Eylem: Zamlar, Vergiler İptal Edilsin

Yayınlanma:

-

Son dönemde ileri düzeyde artan zam ve vergiler İstanbul’da protesto edildi.

Eğitim İlke-Sen, Sağlık İlke-Sen, TOKAD ve ÖYB tarafından Fatih İtfaiye Parkında yapılan eylemde “Derinleşen Yoksulluğa; Zam, Sömürü ve Yağma Düzenine Hayır!”, “Yoksulları Vuran Zamlar, Vergiler İptal Edilsin!” pankartları taşındı ve “Zamlar Vergiler İptal Edilsin, Emeği Ekmeği Savunacağız, Sermayenin Değil Rabbimizin Kuluyuz, Kahrolsun Kapitalist Yağma Düzeni, Emekçiler Köle Olmayacak, Yağmacı AKP Hesap Verecek, Sermayeye Değil Halka Hizmet Et, Zam Sömürü Yağma Düzenine Hayır” sloganları atıldı, tekbir getirildi.

Eylemin başında konuşan Eğitim İlke-Sen başkanı Ahmet Örs, ağır ekonomik koşullara, zam yağmuruna maruz kalan halkın sesi olmak, sömürü düzenine itiraz etmek için meydanlara çıktıklarını söyledi.

Topluluk adına Cahit Erdem Örs’ün okuduğu açıklamanın tam metni şu şekilde:

DERİNLEŞEN YOKSULLUĞA;

ZAM, SÖMÜRÜ, YAĞMA DÜZENİNE HAYIR!

 YOKSULLARI VURAN ZAMLAR, VERGİLER İPTAL EDİLSİN!

Arkadaşlar,

İleri derecede ağır sömürü koşulları altındayız.

Halkımızın ekmeği elinden pervasızca ve arsızca çalınıyor.

Sermaye düzeni ve onu ikame eden egemen siyaset, son yıllarda iyice belini büktüğü insanımıza son darbeyi indirmek üzere!

Ülkenin ekonomisi zaten berbatken AKP, seçimlerden sonra halkımızın yaşama tutunma umuduna tümüyle kast eden bir ekip ve yol haritası tercih etmiştir!

Biz de bu tercihe karşı direniş tercihini öne çıkarıyoruz.

Bu zam, sömürü ve yağma düzenine meydanlarda açıktan itiraz ediyoruz.

Egemen kapitalist düzenin karşısına dikiliyor ve ezilenlerin, yoksulların yanında saf tutuyoruz.

Kıymetli Dostlar!

Asgari ücretin açlık sınırının altında kaldığı, yoksulluk sınırının 40 bin liraya dayandığı, ekmeğin 10 lira olduğu, şehir içi ulaşımın 15 liraya çıktığı, en düşük ev kiralarının 15 bin düzeylerinde seyrettiği bir vasatta sessiz kalınabilir mi; soruyoruz sizlere!

Her bir ürün ve hizmet için zamlar peşi sıra geliyor. Bir zam yağmuru, fırtınası altındayız. Vergiler görülmemiş seviyelere ulaşmış durumda! Soygun düzeni zam ve vergi marifetiyle derinleşmiş, yaygınlık kazanmıştır! Üretimden koparılan halkımız bu vergi ve zam sarmalının boğuculuğunda iyice nefessiz kalmıştır.

Hiçbir akıl ve izan sahibi bu politikaları kabul edemez! Hiçbir adil, insaflı yürek bu zulüm ve sömürü düzenini onaylayamaz! Biz buradan halkımıza sesleniyor ve bu egemen zulüm düzenine karşı herkesi hakikatin yanında saf tutmaya ve mücadelede dayanışmaya çağırıyoruz. Biliyoruz ki sömürü ve zulüm, sessizlikten güç almaktadır. Ezilenler, yoksullar, emekçiler bu yağma ve talan düzenini layıkıyla tanımalı, haktan ve hakikatten yana başka bir işleyiş için mücadele etmelidir!

Arkadaşlar,

Müsrif, gösterişçi, ulûfeci, sermaye hizmetkârı AKP zihniyeti ekonomik imkânları saçıp savururken de, sözüm ona toparlarken de halkımızın boğazına sarılmış, her seferinde elindeki ekmeğe göz dikmiştir.

AKP’nin faiz politikaları bunun en açık örneği olmuştur. Faizle ilgili popülist ve dönemsel söylem ve tavırlar sergileyen Erdoğan iktidarının tutarsızlıklarının bedelini her seferinde yoksul kitleler en ağır bir şekilde ödemek zorunda kalmıştır. Temelsiz “nas” söylemi, İslami ilkelerin altını oyarken oradan küresel sermaye çevrelerini fazlasıyla memnun ve mutlu eden yüksek faiz kararlarına sıçrayan tutarsızlıklar korkunç bir yıkım sürecini de beraberinde getirmiştir.

Halkın ve Hakikatin Dostları!

Aileleri ve kendileri barınamayan öğrenciler, kalıcı kölelik ücretine mahkûm edilen asgari ücretli milyonlar, göstermelik görüşme süreçlerinde işbirlikçi sarı sendikalar marifetiyle hakları gasp edilen kamu çalışanları, iş cinayetlerinde her ay yüzlerce ölüp duran emekçiler, işsizler, mevsimlik tarım işçileri, emekleri sonuna kadar yağmalanıp sömürülen mülteciler bu soygun düzeninin mağdur ve mazlumlarıdır. Çözüm de ancak bu sınıf ve kitlelerin “Hakça Bölüşüm, Adil Paylaşım” düsturuyla ayağa kalkıp “Tevhid ve Adalet” cephesini ikame etmeleriyle mümkün olacaktır!

Sahte enflasyon oranları üzerinden rakamsal manipülasyonlarla hakikati gizlemeye çalışan etkisiz artışlarla ücretlileri güya rahatlatmanın bir karşılığının olmadığı ortadadır. Faiz ve ihale düzeni, imkânları halktan ve tabiattan alıp sermayeye devretmeyi sürdürmektedir.

Biz bu sarmalı kıracağız!

Buradan sesleniyoruz, talep ve ilkelerimiz nettir:

Gıdadan akaryakıta kadar zamlar derhâl geri alınsın, vergiler iptal edilsin!

Ekonomik kriz denilen şey sermayenin iştihasıdır, bir fatura varsa onu kendileri ödesin!

Derinleşen yoksulluğa; zam, sömürü ve yağma düzenine teslim olmayacak ve zulme karşı direnerek halkın ve Hakkın yanında saf tutmaya devam edeceğiz.

Şüphesiz ki Allah adaleti emreder, her türlü zulmü, fesadı yasaklar!

EĞİTİM İLKE-SEN (İlkeli Eğitim ve Bilim Çalışanları Dayanışma Sendikası, www.egitimilkesen.org)

SAĞLIK İLKE-SEN (İlkeli Sağlık ve Sosyal Hizmet Çalışanları Dayanışma Sendikası, www.saglikilkesen.org)

TOKAD (Toplumsal Dayanışma, Kültür, Eğitim ve Sosyal Araştırmalar Derneği, www.tokad.org)

ÖYB (Özgür Yazarlar Birliği, www.ozguryazarlarbirligi.org)

(Topluluk adına, Cahit Erdem Örs)                                                        

Devamını Okuyun

Videolar

Başkasının Hesabına Çalışmak: M. Ali Başaran – Ahmet Örs

Yayınlanma:

-

Yeni Pencere yazarları Mehmet Ali Başaran ve Ahmet Örs’ün söyleşileri devam ediyor. Yazarlarımız bu söyleşilerinde insanımızın içinde bulunduğu problemler karşısında aldığı tutumu masaya yatırıp tek başına bir kurtuluş umuduyla topyekûn kavrayış ve duruşu mukayese ediyorlar.

Devamını Okuyun

GÜNDEM