Connect with us

Haberler

Afganistan’da Coronavirüs Salgını

Yayınlanma:

-

Afganistan’da günlük ve toplamda yapılabilen test kapasitesi yetersiz olduğundan resmi rakamlar gerçek sayıyı yansıtmıyor olabilir. Bununla birlikte resmi verilere göre bugüne kadar Afganistan genelinde görülen vaka sayısı 12.456 olarak belirtilmektedir. Ülke genelindeki toplam vaka sayısının yaklaşık üçte biri Başkent Kabil’de görülmektedir. Yine resmi verilere göre bugüne kadar 1138 kişi iyileşmiş ve 227 kişi Coronavirüs dolayısıyla vefat etmiştir.

Ülkede pozitif vakaların görülmeye başlandığı Mart ayının sonlarından itibaren çeşitli tedbirler alınmaya başlandı. Okullar ve üniversiteler tatil edildi. Bilimsel toplantılar, kültürel-sanatsal faaliyetler durduruldu. Vaka sayısının daha yoğun olarak görülmeye başlandığı Nisan ayının sonlarına doğru ise başta Kabil ve Herat olmak üzere bazı eyaletlerde sokağa çıkma yasağı, şehirlere giriş çıkış yasağı, zorunlu birkaç sektör dışında AVM ve çarşı-pazarların kapatılması gibi birtakım önlemler alındı.

3-4 hafta boyunca halkın ve esnafın yapılan uyarılara ve alınan tedbirlere uyduğu söylenebilir. Ancak ilerleyen süreçte resmi olarak tedbirler devam etmesine rağmen uyarılara pek uyulmadığını gözlemlemek mümkün.

Afganistan Sağlık Bakanlığı, günlük ve toplam test sayılarını kamuoyuyla paylaşmadığından bugüne kadar yapılan toplam test sayısı kesin olarak bilinmiyor. Ancak bakan yardımcısının dün basına yaptığı açıklamaya bakılırsa, durumun kritik düzeyde olduğu anlaşılmaktadır. Son 24 saatte 994 vaka test edilmiş ve bunun 625’i pozitif çıkmıştır. Pozitif vakaların yarısından fazlası da başkent Kabil’de görülmüştür.

Afganistan genelinde en çok vaka sayısını görüldüğü eyaletler sırasıyla Kabil, Herat, Kandahar, Belh ve Nangarhar’dır.

Coronavirüs salgınının dünya genelinde görülmeye başladığı ilk haftalarda Afganistan’daki durum çok yavaş seyrediyordu. Mart ayında Coronavirüse yakalanan kişilerin sayısı tekli rakamlarla ifade ediliyordu. Nisan ayında ise bu durum çiftli rakamlara çıkmaya başladı. Son haftalarda ise ülke genelinde günlük ortalama 500-600-800 vaka görülmektedir.

Bu nedenle yetkililer gelinen noktada Coronavirüs salgınının Afganistan’da vahim bir durum almaya başladığını ifade etmektedirler. Yapılan uyarılara ve alınan tedbirlere halkın riayet etmemesi durumunda vaka sayısının ve ölümlerin çok daha hızlı bir şekilde yayılacağı uyarısında bulunmaktadırlar. Yukarıda da belirtildiği gibi, Afganistan’da yapılan günlük ve toplam test sayısı çok az olduğundan gerçek pozitif vaka sayısının açıklanan rakamdan daha fazla olduğu söylenebilir.

Özel Haber

Tıklayın, yorumlayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haberler

Irkçı Saldırı ve Katliamlara Karşı Dayanışma Çağrısı

Yayınlanma:

-

EĞİTİM İLKE-SEN, ÖZGÜR YAZARLAR BİRLİĞİ, TOKAD ve SAĞLIK İLKE-SEN ortak bir açıklama yayımlayarak ırkçı saldırılara karşı dayanışma çağrısında bulundu.

Açıklamanın tam metni şu şekilde:

Irkçı Saldırılara Karşı Dayanışmayı Yükseltelim!

Dün akşam saatlerinde (30.07.2021, 18:00 civarı) Konya Meram’da yaşayan Kürt Dedeoğlu ailesinin 7 ferdi silahlı saldırıya uğradı ve katledildi!

Ülkede günbegün artmakta olan ırkçı nefret dilinin, yalan haber ve dezenformasyonun ve istikrarlı siyasal ve hukuki ayrıştırıcı tutumun toplam bir sonucu olan bu saldırıyı şiddetle kınıyor, failleri lânetliyoruz ancak ırkçılığa ve açıkça katliama dönüşmüş faşizanlığa karşı sadece kınamaların yetersiz olduğu gerçeğinin de gün gibi ortada olduğunun farkındayız.

Kürt halkına yönelik bu ırkçı saldırılara karşı barış, kardeşlik ve adaletten yana olan herkesin dayanışma içinde olması bir zorunluluktur.

Son günlerde özellikle ülkenin yoğun siyasal gündemini depolitize etmek için ortaya saçılan ırkçı nefret söylemlerinin sayısındaki artış hem Kürt halkına, hem de bir başka dezavantajlı grup  olan mültecilere yönelik tehditleri artırmaktadır. Adaleti savunan herkes bu konuda uyanık ve müteyakkız olmalıdır. Kamusal otoriteyi işgal edenlerin sorumsuzluğu ise tehdidin boyutunu daha da artırmaktadır. Bu nefret diline ve şiddete karşı ortak yaşama iradesi ve adalet mücadelesini öne çıkaran herkes birlikte mücadele etmelidir.

Herkes bilmelidir ki arz Allah’ındır, diller ve renkler Allah’ın ayetleridir. Irkçılık ve nefret ise Şeytanın işidir. Şüphesiz ki Allah iyilik ve adaleti emreder, kötülük ve zorbalığı yasaklar.

EĞİTİM İLKE-SEN

ÖZGÜR YAZARLAR BİRLİĞİ

TOKAD

SAĞLIK İLKE-SEN

Devamını Okuyun

Haberler

Kürtlere Yönelik Irkçı Saldırılara Tepkiler Sürüyor

Yayınlanma:

-

Kürtlere yönelik öldürmelere varan linç girişimlerine tepkiler sürüyor. Adıyaman, Dersim, Muş, Ağrı, Diyarbakır, Siirt, Batman, Hakkari, Şanlıurfa, Bingöl, Kars, Şırnak, Bitlis, Mardin ve Van baroları “Kürt kimliği ve Kürtçe diline ilişkin her türlü ırkçı saldırılara zemin hazırlayan ve toplumsal barışı zedeleyen açıklamalardan vazgeçilmesini, saldırılarla ilgili ivedi ve etkin bir şekilde bütün yönleriyle soruşturmanın yürütülmesini” talep eden bir açıklama yayımladı.

İHD Diyarbakır şubesi de ayrımcı ve ötekileştirici dilden vazgeçilmesini talep ederken “cezasızlık sona erdirilmeli” çağrısında bulundu.

TOKAD da yaptığı açıklamada Kürt halkına dönük ırkçı saldırılara karşı dayanışma çağrısında bulundu.

TOKAD açıklamasının tam metni şu şekilde:

Kürt Halkına Dönük Irkçı Saldırılara Karşı Dayanışmayı Pekiştirelim!

Ülkenin farklı şehir ve bölgelerinde inşaat ya da mevsimlik tarım işçisi olarak çalışan veya mukim Kürt emekçilere ve ailelere dönük ırkçı saldırılar sürmektedir.

Egemen faşizan siyasal söylemin bu saldırıları motive etmedeki payı büyüktür. Yasalar nezdinde mezkûr saldırganlıkların cezasız kalması da linç kültürüne yol veren önemli bir faktördür.

Kürt halkına dönük bu saldırılara karşı harekete geçmeyen kamu vicdanı ve devlet otoritesine karşı tek yol barış, kardeşlik ve adaletten yana duranların dayanışmayı pekiştirmesidir.

Ortak yaşamı zehirleyen ve ülkeyi yaşanmaz hâle getiren bu şeytani tavırlara karşı herkesi sorumluluk bilincine davet ediyoruz.

Yükümlülüklerini yerine getirmeyen ve köklü bir sorun olarak vâr olagelen Kürt meselesini adalet temelinde çözmek için adım atmayan siyasal iradenin bu çerçevede ortaya çıkan her türlü kötülükten birinci derecede sorumlu olduğunu tekrar hatırlatıyoruz.

Şüphesiz ki Allah Adaleti emreder, kötülük ve zorbalığı yasaklar.

TOKAD

(Toplumsal Dayanışma Kültür Eğitim ve Sosyal Araştırmalar Derneği)

Devamını Okuyun

Haberler

Sedat Yenigün’ü Katleden Karanlık Derinleşiyor

Yayınlanma:

-

İslami düşünce ve siyasetin her türlü kirlilikten arınması için mücadele eden Sedat Yenigün’ün şehadetinin üzerinden 41 yıl geçti.

O günden bu yana Türkiye’nin fail-i meçhuller karnesi kabarırken Şehit Yenigün’ün kendisine karşı mücadele verdiği siyasal-düşünsel iklim varlığını pekiştirdi.

Bu vesileyle İslami Hareketin öncülerinden şehit Sedat Yenigün’ü rahmetle anıyoruz.

YeniPencere 

Devamını Okuyun

GÜNDEM