Connect with us

Haberler

Kur’an-ı Kerim’i Yakma Girişimi Sonrası İsveç

Yayınlanma:

-

Geçtiğimiz cuma günü İsveç’in Malmö kentinde Kur’an’ı Kerim’in yakılması sonucunda talihsiz olaylar yaşandı. Rasmus Paludan, Danimarkalı Stram Kurs Partisi lideri, polisten Kur’an-ı Kerim-i yakmaya dair izin almak istedi. Bu haber çok fazla tepki aldı, hatta İsveç halkı bile bunu saygısızlık saydılar. Ama Rasmus Paludan daha önce Danimarka ve Norveç’te halk arasında böyle bir davranışta bulundu, kısacası bu siyasetçi daha önce bu eylemlerle medyada tanınmış bir kişiydi.

Malmö, İsveç’in güneyinde olan bir kent ki çoğunlukla göçmen kitlelerden uluşmuştur ama en ilginç olanı İsveç halkı ve göçmen halkın iç içe yaşamasıdır. Kesinlikle bir göçmen olarak kendini Malmö’de gurbetçi olarak hissetmezsin çünkü göçmenler ve yerel halk birbirini kabul edip, barış ve saygı çerçevesi içinde birlikte yaşıyorlar. Yalnız bu samimiyeti ortadan kaldırmak zor gibi görünse bile imkânsız da değildir ama bir yandan demokrasinin adı altında bütün saygısızlıkları da yapmak hoş değildir.

Rasmus Paludan polis iznini alamadı ve İsveç’e 2 yıl seyahat yasağı kararı alındı. Bu kişi Kuran’ı Kerim-i yakamadı ama onunla aynı düşüncede olan diğer vatandaşlar bu eylemi ünlü bir caminin yakınında gerçekleştirdiler. Bu eylemi videoya çekip sosyal medyada yayınlattılar.

Bunun üzerinde, göçmen kesimi bu işi saygısızlık olarak değerlendirip, kutsal kitabın yakıldığı yere yakın yerde ortalığı ateşe verdiler. İmam ve hocalar öfkeli topluluğu sakinleştirmeye çalıştılar ama insanlar beklenilenden de daha öfkeli idiler. Bütün trafik ışıklarını ateşe veren ve oraya girilen çıkılan trafiği önleyen duyarlı ve çok inançlı göçmenlerle dolu idi. Sonuç olarak kamuya ait varlıklar zarar görmüş oldu.

Fateme Habibullah, İsveç

Tıklayın, yorumlayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haberler

Kürtlere Yönelik Irkçı Saldırılara Tepkiler Sürüyor

Yayınlanma:

-

Kürtlere yönelik öldürmelere varan linç girişimlerine tepkiler sürüyor. Adıyaman, Dersim, Muş, Ağrı, Diyarbakır, Siirt, Batman, Hakkari, Şanlıurfa, Bingöl, Kars, Şırnak, Bitlis, Mardin ve Van baroları “Kürt kimliği ve Kürtçe diline ilişkin her türlü ırkçı saldırılara zemin hazırlayan ve toplumsal barışı zedeleyen açıklamalardan vazgeçilmesini, saldırılarla ilgili ivedi ve etkin bir şekilde bütün yönleriyle soruşturmanın yürütülmesini” talep eden bir açıklama yayımladı.

İHD Diyarbakır şubesi de ayrımcı ve ötekileştirici dilden vazgeçilmesini talep ederken “cezasızlık sona erdirilmeli” çağrısında bulundu.

TOKAD da yaptığı açıklamada Kürt halkına dönük ırkçı saldırılara karşı dayanışma çağrısında bulundu.

TOKAD açıklamasının tam metni şu şekilde:

Kürt Halkına Dönük Irkçı Saldırılara Karşı Dayanışmayı Pekiştirelim!

Ülkenin farklı şehir ve bölgelerinde inşaat ya da mevsimlik tarım işçisi olarak çalışan veya mukim Kürt emekçilere ve ailelere dönük ırkçı saldırılar sürmektedir.

Egemen faşizan siyasal söylemin bu saldırıları motive etmedeki payı büyüktür. Yasalar nezdinde mezkûr saldırganlıkların cezasız kalması da linç kültürüne yol veren önemli bir faktördür.

Kürt halkına dönük bu saldırılara karşı harekete geçmeyen kamu vicdanı ve devlet otoritesine karşı tek yol barış, kardeşlik ve adaletten yana duranların dayanışmayı pekiştirmesidir.

Ortak yaşamı zehirleyen ve ülkeyi yaşanmaz hâle getiren bu şeytani tavırlara karşı herkesi sorumluluk bilincine davet ediyoruz.

Yükümlülüklerini yerine getirmeyen ve köklü bir sorun olarak vâr olagelen Kürt meselesini adalet temelinde çözmek için adım atmayan siyasal iradenin bu çerçevede ortaya çıkan her türlü kötülükten birinci derecede sorumlu olduğunu tekrar hatırlatıyoruz.

Şüphesiz ki Allah Adaleti emreder, kötülük ve zorbalığı yasaklar.

TOKAD

(Toplumsal Dayanışma Kültür Eğitim ve Sosyal Araştırmalar Derneği)

Devamını Okuyun

Haberler

Sedat Yenigün’ü Katleden Karanlık Derinleşiyor

Yayınlanma:

-

İslami düşünce ve siyasetin her türlü kirlilikten arınması için mücadele eden Sedat Yenigün’ün şehadetinin üzerinden 41 yıl geçti.

O günden bu yana Türkiye’nin fail-i meçhuller karnesi kabarırken Şehit Yenigün’ün kendisine karşı mücadele verdiği siyasal-düşünsel iklim varlığını pekiştirdi.

Bu vesileyle İslami Hareketin öncülerinden şehit Sedat Yenigün’ü rahmetle anıyoruz.

YeniPencere 

Devamını Okuyun

Haberler

Enflasyon Rakamları Ürkütücü Boyutlarda

Yayınlanma:

-

Tüketici fiyat endeksi (TÜFE) yıllık %17,53, aylık %1,94 arttı
TÜFE’de (2003=100) 2021 yılı Haziran ayında bir önceki aya göre %1,94, bir önceki yılın Aralık ayına göre %8,45, bir önceki yılın aynı ayına göre %17,53 ve on iki aylık ortalamalara göre %14,55 artış gerçekleşti.

Yıllık TÜFE’ye göre 6 ana grup daha düşük, 6 ana grup daha yüksek değişim gösterdi
Yıllık en düşük artış %2,01 ile alkollü içecekler ve tütün grubunda gerçekleşti. Bir önceki yılın aynı ayına göre artışın düşük olduğu diğer ana gruplar sırasıyla, %6,13 ile haberleşme, %7,05 ile giyim ve ayakkabı ve %10,86 ile eğitim oldu. Buna karşılık, bir önceki yılın aynı ayına göre artışın yüksek olduğu ana gruplar ise sırasıyla, %26,29 ile ulaştırma, %25,69 ile ev eşyası ve %19,99 ile gıda ve alkolsüz içecekler oldu.

Kaynak: tuik.gov.tr

Devamını Okuyun

GÜNDEM