Connect with us

Haberler

İsrail, Filistinlilerin Zeytin Ağaçlarını Kesmeye Devam Ediyor

Yayınlanma:

-

Batı Şeria’daki İsrail Sivil Yönetimi, bu ay Kuzey Batı Şeria’daki Filistin köyü Dir Balut yakınlarındaki yaklaşık 3.000 zeytin ağacını söktü. Filistinli sakinler onları topraktan tahliye etme emrine itiraz etmişti. Sökülme kararı, hükümetin ağaçların devlete ait araziye dikildiği şeklindeki tutumuna dayanılarak Ağustos ayında verilmişti.

Hükümeti temyizde temsil eden avukat, ağaçların sökülmesinden altı gün sonra davaya yanıt verdi, ancak Sivil İdare’deki bir kaynak Haaretz’e, Sivil İdare müfettişlerinin itirazı ancak ağaçlar söküldükten sonra öğrendiklerini söyledi. Sivil İdare, bu maddeye cevaben, devlet topraklarına tecavüz eden kişilere karşı eylemin yasaya uygun olarak yapıldığını söyledi.

Köy sakinleri, temyiz başvurusunda bulunulmasına rağmen çok sayıda ağacın sökülmesinin kabul edilemez olduğunu ve tahliye emrinin ardından ağaçların sökülme hızının da olağandışı olduğunu söylediler. Bu tür vakaların büyük çoğunluğunda İsrailli yetkililerin herhangi bir temyiz hakkında nihai bir karar verilinceye kadar hiçbir işlem yapmadığını söylediler.

Köy halkı söz konusu arazinin sahibi olduklarını savunuyor. Tahliye alıntılarının yayımlanmasından bir ay sonra, Kudüs Hukuki Yardım ve İnsan Hakları Merkezi’nden Wa’il Qut tarafından bir itiraz başvurusu yapıldı. Ekim ayının sonlarında, Ofer Askeri Üssü’ndeki bir temyiz kurulu, Qut’tan, Sivil Yönetimi temsil eden avukat Yakov Ivatsin’e itiraz bildiriminin bir kopyasını göndermesini istedi.

Belge gönderildi ancak yanıt alınmadı. Bu ay, büyük bir işçi grubu geldi ve ağaçları sökmeye başladı. Köylüler, temyiz başvuruları beklenirken tahliye kararının askıya alındığını düşündüklerini söylediler. Altı gün sonra yanıt, söz konusu arazinin devlet arazisi olduğunu savunmaya devam eden Ivatsin’den geldi. Arazinin mülkiyeti konusu temyiz heyeti tarafından ele alınacak, ancak karar verilinceye kadar zaman alması bekleniyor.

Dir Balut’ta yaşayan üç çocuk annesi Khatam Dar Musa “Bütün paramı ve kendimi bu topraklara yatırdım.” dedi. “Kalbim ağrıyor, çünkü çocuklarım için bir gelecek inşa ettiğimi sanıyordum ve önümdeki her şeyi mahvettiler. Hiçbir şeyim kalmadı!”dedi. Olanlardan zihinsel olarak yorgunum. Orada çaresizce durduğum için her şeyin askeri bir güç tarafından yok edildiğini görmek beni çok üzdü.”

Dar Musa’nın komşuları iki hafta önce ağaçların söküldüğünü ona haber verdiler. 15 yıl önce diktiği 750 zeytin ağacını kaybetmişti.

“Ağaçlar bana çok güzel bir gelir sağlıyordu ve oğlumu bu parayla üniversiteye göndermeyi planlamıştım. Şimdi ona nasıl yardım edeceğim? Çocuklarıma verecek hiçbir şeyim yok!” dedi.

Yaşları 5 ile 15 arasında değişen ağaçların sökülmesinden yedi aile daha etkilendi. “İnsanlar ağaçları şimdi yeniden dikse bile o ağaçların meyve vermeye başlaması en az 10 yıl alacak.” diyen köydeki sosyal aktivist Daoud Abdullah, “Bu, aileler için korkunç bir gelir kaybı.” diye konuşuyor.

Haaretz, iki yıl önce, 1967’den beri Batı Şeria’nın İsrail kontrolündeki bölgelerindeki sivillere tahsis edilen devlet arazisinin yalnızca yüzde 0,27’sinin Filistinlilere tahsis edildiğini bildirdi . Sonuç olarak, orada Filistinliler tarafından yapılan hemen hemen her inşaat veya arazi ekimi yasa dışı kabul ediliyor.

Batı Şeria’nın tam İsrail kontrolü altındaki bölümü olan C Bölgesi’nde (Filistin Yönetimi’nin kontrolü altındaki alanların aksine), 1,2 milyon dönüm (300.000 dönüm) devlet arazisi var. Çoğu, 1979’dan sonra, Yüksek Adalet Divanı’nın yerleşim inşası için bölgelerdeki arazileri ele geçirmek için askeri emirlerin kullanılmasına son vermesinden sonra ilan edildi.

Kaynak: haaretz.com

 

Tıklayın, yorumlayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haberler

Kürtlere Yönelik Irkçı Saldırılara Tepkiler Sürüyor

Yayınlanma:

-

Kürtlere yönelik öldürmelere varan linç girişimlerine tepkiler sürüyor. Adıyaman, Dersim, Muş, Ağrı, Diyarbakır, Siirt, Batman, Hakkari, Şanlıurfa, Bingöl, Kars, Şırnak, Bitlis, Mardin ve Van baroları “Kürt kimliği ve Kürtçe diline ilişkin her türlü ırkçı saldırılara zemin hazırlayan ve toplumsal barışı zedeleyen açıklamalardan vazgeçilmesini, saldırılarla ilgili ivedi ve etkin bir şekilde bütün yönleriyle soruşturmanın yürütülmesini” talep eden bir açıklama yayımladı.

İHD Diyarbakır şubesi de ayrımcı ve ötekileştirici dilden vazgeçilmesini talep ederken “cezasızlık sona erdirilmeli” çağrısında bulundu.

TOKAD da yaptığı açıklamada Kürt halkına dönük ırkçı saldırılara karşı dayanışma çağrısında bulundu.

TOKAD açıklamasının tam metni şu şekilde:

Kürt Halkına Dönük Irkçı Saldırılara Karşı Dayanışmayı Pekiştirelim!

Ülkenin farklı şehir ve bölgelerinde inşaat ya da mevsimlik tarım işçisi olarak çalışan veya mukim Kürt emekçilere ve ailelere dönük ırkçı saldırılar sürmektedir.

Egemen faşizan siyasal söylemin bu saldırıları motive etmedeki payı büyüktür. Yasalar nezdinde mezkûr saldırganlıkların cezasız kalması da linç kültürüne yol veren önemli bir faktördür.

Kürt halkına dönük bu saldırılara karşı harekete geçmeyen kamu vicdanı ve devlet otoritesine karşı tek yol barış, kardeşlik ve adaletten yana duranların dayanışmayı pekiştirmesidir.

Ortak yaşamı zehirleyen ve ülkeyi yaşanmaz hâle getiren bu şeytani tavırlara karşı herkesi sorumluluk bilincine davet ediyoruz.

Yükümlülüklerini yerine getirmeyen ve köklü bir sorun olarak vâr olagelen Kürt meselesini adalet temelinde çözmek için adım atmayan siyasal iradenin bu çerçevede ortaya çıkan her türlü kötülükten birinci derecede sorumlu olduğunu tekrar hatırlatıyoruz.

Şüphesiz ki Allah Adaleti emreder, kötülük ve zorbalığı yasaklar.

TOKAD

(Toplumsal Dayanışma Kültür Eğitim ve Sosyal Araştırmalar Derneği)

Devamını Okuyun

Haberler

Sedat Yenigün’ü Katleden Karanlık Derinleşiyor

Yayınlanma:

-

İslami düşünce ve siyasetin her türlü kirlilikten arınması için mücadele eden Sedat Yenigün’ün şehadetinin üzerinden 41 yıl geçti.

O günden bu yana Türkiye’nin fail-i meçhuller karnesi kabarırken Şehit Yenigün’ün kendisine karşı mücadele verdiği siyasal-düşünsel iklim varlığını pekiştirdi.

Bu vesileyle İslami Hareketin öncülerinden şehit Sedat Yenigün’ü rahmetle anıyoruz.

YeniPencere 

Devamını Okuyun

Haberler

Enflasyon Rakamları Ürkütücü Boyutlarda

Yayınlanma:

-

Tüketici fiyat endeksi (TÜFE) yıllık %17,53, aylık %1,94 arttı
TÜFE’de (2003=100) 2021 yılı Haziran ayında bir önceki aya göre %1,94, bir önceki yılın Aralık ayına göre %8,45, bir önceki yılın aynı ayına göre %17,53 ve on iki aylık ortalamalara göre %14,55 artış gerçekleşti.

Yıllık TÜFE’ye göre 6 ana grup daha düşük, 6 ana grup daha yüksek değişim gösterdi
Yıllık en düşük artış %2,01 ile alkollü içecekler ve tütün grubunda gerçekleşti. Bir önceki yılın aynı ayına göre artışın düşük olduğu diğer ana gruplar sırasıyla, %6,13 ile haberleşme, %7,05 ile giyim ve ayakkabı ve %10,86 ile eğitim oldu. Buna karşılık, bir önceki yılın aynı ayına göre artışın yüksek olduğu ana gruplar ise sırasıyla, %26,29 ile ulaştırma, %25,69 ile ev eşyası ve %19,99 ile gıda ve alkolsüz içecekler oldu.

Kaynak: tuik.gov.tr

Devamını Okuyun

GÜNDEM