Connect with us

Haberler

Hindistan’da Çiftçiler Liberal Dönüşüme Karşı Ayakta

Yayınlanma:

-

Çoğu traktör kullanan on binlerce çiftçinin, tartışmalı yeni tarım yasalarının yürürlükten kaldırılması çağrısı yapmak üzere Salı günü Yeni Delhi sokaklarına çıkması sonucunda en az bir protestocu öldürüldü ve 300 polis yaralandı. Şehrin dış mahallelerinde aylarca süren barışçıl gösterilerden sonra, çiftçiler polisle çatışıp barikatları yıktılar. Polis memurlarının yanı sıra çok sayıda protestocu da yaralandı.

Protestocular kimler?

Protestocu çiftçilerin çoğu Sih dini azınlığın üyeleri ve Pencap ve Haryana eyaletlerinden geliyor. Ülkenin diğer bölgelerindeki çiftçiler de dayanışma için mitingler düzenlediler.

Kasım ayından bu yana, binlerce çiftçi başkent Yeni Delhi’nin dışında kamp kurdu, genişleyen çadır kentlerinde nöbet tuttu ve çiftlik yasaları yürürlükten kaldırılmazsa şehre girmekle tehdit etti.

Protesto, ülkenin büyük bir bölümünde eşitsizliğin korkunç gerçekliğini ortaya çıkardı.

Hindistan’ın 1,3 milyarlık nüfusunun yüzde 60’ından fazlası geçim için hala tarıma bağlı olsa da, sektör ülkenin ekonomik çıktısının yalnızca yüzde 15’ini oluşturuyor. Koronavirüs pandemisinin şehir ekonomilerini kötü bir şekilde etkilemesi ve milyonlarca işçiyi köylerine geri göndermesinin ardından protestocuların kararlılıkları arttı. Yıllardır borçlar ve iflaslar çiftçileri yüksek oranlarda intihara sürüklüyor.

Ne istiyorlar?

Protestocular, Hindistan’da çiftçiliği yeniden şekillendirme çabaları nedeniyle Başbakan Narendra Modi’ye meydan okuyor.

Göstericiler, Başbakan Modi’nin devletin tarımdaki rolünü en aza indirecek ve özel yatırımcılar için daha fazla alan açacak son tarım yasalarını kaldırmasını talep ediyorlar. Hükümet, yeni yasaların tarımda büyüme sağlayacağını söylüyor. Ancak çiftçiler bundan şüphe duyuyor ve zaten yetersiz olduğunu düşündükleri devlet korumalarının kaldırılmasının onları açgözlü şirketlerin insafına bırakacağından korkuyorlar.

Başbakan Modi, son yıllarda Hindistan ekonomisini liberalleştirirken, ülke ekonomisinin 2024 yılına kadar neredeyse ikiye katlanmasını istiyor ancak çiftçiler, mevcut korumalarla bile mücadele ettiklerini iddia ediyorlar. Piyasa dostu yasaların, nihayetinde düzenleyici desteği ortadan kaldıracağını ve zayıflamış ekonominin farklı bir geçim yolu için çok az şans sunmasıyla onları yoksun bırakacağını söylüyorlar.

Şiddet nasıl patlak verdi?

Binlerce protestocu çiftçi, tatil kutlamaları sırasında barışçıl bir protesto ve başbakan tarafından yönetilen bir askeri geçit töreni olması beklenen Salı günü Yeni Delhi’ye akın etti.

Bazı çiftçiler ana yürüyüşten koptu ve polis barikatlarını kaldırmak için traktör kullandı. Pek çok çiftçi uzun kılıçlar, üç çatallar, keskin hançerler ve savaş baltaları taşıyordu – büyük ölçüde törensel silahlar olsa da işlevseldi. Hindistan’daki Covid-19 salgınına rağmen protestocuların çoğu maske takmış görünmüyordu.

Polis amirleri saldırı tüfeği taşıyan memurları görevlendirdi. Polisler ana yolların ortasında durdular, göz yaşartıcı gazlar kalabalığa yöneldi. Video kayıtlarına göre bazı bölgelerde polis, protestoculara copla müdahale etti.

Çiftçiler, aylardır süren barışçıl protestolarını amacından saptırmak için şiddetin hükümet ve dış unsurlar tarafından körüklendiğini iddia ediyor.

İçişleri Bakanlığı’ndan bir yetkili ise, Hindistan hükümetinin aylardır protesto merkezi olan bölgelerdeki internet hizmetlerini geçici olarak askıya aldığını doğruladı.

nytimes.com‘dan kısaltarak çevrilmiştir. – YP

Tıklayın, yorumlayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Videolar

Erzincan – İliç’te Olan Nedir? – Ahmet Örs

Yayınlanma:

-

Sitemiz yazar ve editörlerinden Ahmet Örs, Erzincan – İliç’teki altın madeninde meydana gelen atık kaymasıyla ilgili olarak Muhammed Acar’ın On4 TV’deki “İşin Özü” programına katılarak değerlendirmelerde bulundu.

Devamını Okuyun

Videolar

Eminönü’nde Somut Adımlar Nöbeti: İşbirlikçilik, İnsanlığın Haysiyet Direnişinin Karşısında!

Yayınlanma:

-

Eğitim İlke-Sen, TOKAD, ÖYB, Sağlık İlke-Sen “Emperyalist-Siyonist Kuşatma ve Katliama Karşı Somut Adımlar” nöbetlerine devam ediyor.

11 Şubat 2024 pazar günü, Eminönü Meydanında yapılan eylemde Eğitim İlke-Sen başkanı Ahmet Örs, Filistin-Gazze Direnişinin bütün insanlık adına bir haysiyet mücadelesini verdiğini ve bu yolda insanlığın vicdanını ayaklandırdığını söyledi ve İsrail’le iş yapan şirketleri sıraladı, bir an önce bu ilişkilerin kesilmesini istedi.

İsrail’in petrol ihtiyacının yüzde 60’ını Bakü-Ceyhan boru hattı vasıtasıyla Azerbaycan ve Kazakistan’dan sağladığını ifade eden Örs, yine Siyonistlerin çelik ihtiyacının yüzde 65’ni Türkiye firmalarından temin ettiğini hatırlattı.

Eylem boyunca “Gazze’de Çocuklar Açlıktan Ölüyor, NATO’dan Çıkılsın Üsler Sökülsün, Kürecik Radarı İsrail’in Kalkanı, İncirlik Üssü Kapatılsın, Katil ABD Ortadoğu’dan Defol, 9 Milyar Dolarlık Ticaret Kesilsin, İşbirlikçi AKP Hesap Verecek, Katil İsrail Filistin’den Defol, Eli Kanlı Zorlu Hesap Verecek, Vanalar Kapansın Gemiler Bağlansın, İşbirlikçi Sermaye Hesap Verecek, Siyonist Sermaye Hesap Verecek, Siyonistler Yenilecek Direnen Filistin Kazanacak” sloganları atıldı, tekbir getirildi.  

Devamını Okuyun

Videolar

Somut Adımlar Nöbetleri Sürüyor: Siyonist Sermaye Hesap Verecek!

Yayınlanma:

-

Eğitim İlke-Sen, TOKAD, ÖYB, Sağlık İlke-Sen “Emperyalist-Siyonist Kuşatma ve Katliama Karşı Somut Adımlar” nöbetlerine devam ediyor.

04 Şubat 2024 pazar günü, Üsküdar Mimar Sinan Meydanında yapılan eylemde Eğitim İlke-Sen başkanı Ahmet Örs, İsrail’le iş yapan şirketleri anlattı ve bir an önce bu ilişkilerin kesilmesini istedi.

Eylem boyunca “NATO’dan Çıkılsın Üsler Sökülsün, Kürecik Radarı İsrail’in Kalkanı, İncirlik Üssü Kapatılsın, 9 Milyar Dolarlık Ticaret Kesilsin, İşbirlikçi AKP Hesap Verecek, Katil İsrail Filistin’den Defol, Yaşasın Gazze Direnişimiz, Hamas’a Selam Direnişe Devam, Yaşasın Filistin Direnişimiz, Eli Kanlı Zorlu Hesap Verecek, Vanalar Kapansın Gemiler Bağlansın, İşbirlikçi Sermaye Hesap Verecek, Siyonist Sermaye Hesap Verecek” sloganları atıldı, tekbir getirildi.  

Devamını Okuyun

GÜNDEM