Connect with us

Haberler

Yeni bir düzenleme olmazsa küçük esnafı zor günler bekliyor!

Yayınlanma:

-

Covid-19 salgını ile derinleşen ekonomik krizden esnafın nasıl etkilendiğini yine esnaf arkadaşlarımıza sorduk. Onların değerlendirmelerini sizlerle paylaşıyoruz.

 Yeni bir düzenleme olmazsa küçük esnafı zor günler bekliyor!

Cem Bozlu (İstanbul):

KOBİ sınıfında olan küçük, orta ve mikro ölçekli işletmeler salgın öncesi bazı zorluklarla zaten mücadele ediyordu. Vergi gelirine dayalı bir ekonomik modele dayalı bir kurguda zorlanmamız, kadar normal bir şey de yok zaten.

Mart ayında başlayan pandemi döneminde ise başta lokanta ve restoran, tekstil/giyim, cafe/kahvehane, kırtasiye, gıda dışı imalat vs. alanlarda faaliyet gösteren küçük ve orta ölçekli esnaf süreçten çok fazla etkilendi.

Gıda imalatı ve satışı yapan bakkal, market, şarküteri ve tedarikçilerinin AVM’lerin kapatılma kararı ve insanların daha fazla evde kalmaya başlamasının da etkisiyle başlarda görece daha az etkilendiği söylenebilir.

İngiltere’de yapılan bir araştırmada Türkiye’deki esnaf lokantasına karşılık gelen çapta bir restoranın ekonomik olarak hiç açmadan ancak 16 gün dayanabileceği tespit edilmiş. Ülkemizde bu işletmeler 3 ay kadar kapalı kaldılar, mayıs ayından beri belli kurallara göre açılsalar da yaralarını sarabilmiş değiller.

Fazla personele sahip bu tip işletmeler ya işçi çıkarmak ya da çalışanlar hakkında hükümetin çıkardığı KÇÖ (Kısa Çalışma Ödeneği) ya da ücretsiz izin yoluna gitmek zorunda kaldılar, ki bu da bir çalışan için aylık 1100 ila 1300 TL bir gelir anlamına geliyor. Bu durum örneğin özel anaokulları ve diğer birçok küçük işletme için de böyle. Birçok işletmenin kira kontratı çerçevesinde kiraları ödenme imkânı olmadan her ay birikiyor. Kira konusu ile ilgili sadece icra ve mahkeme yasağı getirilip mesele ortada bırakılmış durumda.

Hükümetin bu yaşananlar için küçük esnafa HALKBANK aracılığı ile sunduğu (o da kaydı olmak şartı ile) geçici çözüm ‘25 bin liralık, 6 ay ödemesiz düşük faizli kredi’ oldu. Bunun bir çözüm olabileceğini sanmamakla birlikte yeterli bir tedbir olup olmayacağını önümüzdeki dönem hep birlikte göreceğiz. Üzülerek ve endişeyle söylemeliyim ki; yeni bir erteleme/destek/yapılandırma olmazsa biriken stopajlar, 6 ay ötelenen SSK primleri, ödenmediği için biriken kiralar ve kullandıysa HALKBANK ‘can suyu kredisi’ ödeme tarihleri bir yığın olarak küçük esnafı beklemekte.

Tıklayın, yorumlayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haberler

Kürtlere Yönelik Irkçı Saldırılara Tepkiler Sürüyor

Yayınlanma:

-

Kürtlere yönelik öldürmelere varan linç girişimlerine tepkiler sürüyor. Adıyaman, Dersim, Muş, Ağrı, Diyarbakır, Siirt, Batman, Hakkari, Şanlıurfa, Bingöl, Kars, Şırnak, Bitlis, Mardin ve Van baroları “Kürt kimliği ve Kürtçe diline ilişkin her türlü ırkçı saldırılara zemin hazırlayan ve toplumsal barışı zedeleyen açıklamalardan vazgeçilmesini, saldırılarla ilgili ivedi ve etkin bir şekilde bütün yönleriyle soruşturmanın yürütülmesini” talep eden bir açıklama yayımladı.

İHD Diyarbakır şubesi de ayrımcı ve ötekileştirici dilden vazgeçilmesini talep ederken “cezasızlık sona erdirilmeli” çağrısında bulundu.

TOKAD da yaptığı açıklamada Kürt halkına dönük ırkçı saldırılara karşı dayanışma çağrısında bulundu.

TOKAD açıklamasının tam metni şu şekilde:

Kürt Halkına Dönük Irkçı Saldırılara Karşı Dayanışmayı Pekiştirelim!

Ülkenin farklı şehir ve bölgelerinde inşaat ya da mevsimlik tarım işçisi olarak çalışan veya mukim Kürt emekçilere ve ailelere dönük ırkçı saldırılar sürmektedir.

Egemen faşizan siyasal söylemin bu saldırıları motive etmedeki payı büyüktür. Yasalar nezdinde mezkûr saldırganlıkların cezasız kalması da linç kültürüne yol veren önemli bir faktördür.

Kürt halkına dönük bu saldırılara karşı harekete geçmeyen kamu vicdanı ve devlet otoritesine karşı tek yol barış, kardeşlik ve adaletten yana duranların dayanışmayı pekiştirmesidir.

Ortak yaşamı zehirleyen ve ülkeyi yaşanmaz hâle getiren bu şeytani tavırlara karşı herkesi sorumluluk bilincine davet ediyoruz.

Yükümlülüklerini yerine getirmeyen ve köklü bir sorun olarak vâr olagelen Kürt meselesini adalet temelinde çözmek için adım atmayan siyasal iradenin bu çerçevede ortaya çıkan her türlü kötülükten birinci derecede sorumlu olduğunu tekrar hatırlatıyoruz.

Şüphesiz ki Allah Adaleti emreder, kötülük ve zorbalığı yasaklar.

TOKAD

(Toplumsal Dayanışma Kültür Eğitim ve Sosyal Araştırmalar Derneği)

Devamını Okuyun

Haberler

Sedat Yenigün’ü Katleden Karanlık Derinleşiyor

Yayınlanma:

-

İslami düşünce ve siyasetin her türlü kirlilikten arınması için mücadele eden Sedat Yenigün’ün şehadetinin üzerinden 41 yıl geçti.

O günden bu yana Türkiye’nin fail-i meçhuller karnesi kabarırken Şehit Yenigün’ün kendisine karşı mücadele verdiği siyasal-düşünsel iklim varlığını pekiştirdi.

Bu vesileyle İslami Hareketin öncülerinden şehit Sedat Yenigün’ü rahmetle anıyoruz.

YeniPencere 

Devamını Okuyun

Haberler

Enflasyon Rakamları Ürkütücü Boyutlarda

Yayınlanma:

-

Tüketici fiyat endeksi (TÜFE) yıllık %17,53, aylık %1,94 arttı
TÜFE’de (2003=100) 2021 yılı Haziran ayında bir önceki aya göre %1,94, bir önceki yılın Aralık ayına göre %8,45, bir önceki yılın aynı ayına göre %17,53 ve on iki aylık ortalamalara göre %14,55 artış gerçekleşti.

Yıllık TÜFE’ye göre 6 ana grup daha düşük, 6 ana grup daha yüksek değişim gösterdi
Yıllık en düşük artış %2,01 ile alkollü içecekler ve tütün grubunda gerçekleşti. Bir önceki yılın aynı ayına göre artışın düşük olduğu diğer ana gruplar sırasıyla, %6,13 ile haberleşme, %7,05 ile giyim ve ayakkabı ve %10,86 ile eğitim oldu. Buna karşılık, bir önceki yılın aynı ayına göre artışın yüksek olduğu ana gruplar ise sırasıyla, %26,29 ile ulaştırma, %25,69 ile ev eşyası ve %19,99 ile gıda ve alkolsüz içecekler oldu.

Kaynak: tuik.gov.tr

Devamını Okuyun

GÜNDEM