Connect with us

Haberler

Esnaftan Stopaj ve Kira İtirazı

Yeni Pencere

Yayınlanma:

-

Sarıgüzel Esnaf Dayanışması tarafından yayımlanan açıklamada stopaj soygununun esnafın belini bükmeye devam ettiği dile getirildi.

Açıklamada özellikle salgın gerekçesiyle kimi işyerlerinin kapatıldığı, kiminin kalıcı durgunluğa girdiği, kiminin iflas ettiği pandemi koşullarında stopajda yapılan geçici ve kısmî indirimin bir anlamı olmadığı kaydedildi.

Sarıgüzel Esnaf Dayanışması’nın açıklaması şu şekilde:

STOPAJ SOYGUNUNA HAYIR!

Ekonomik krizle boğuşan esnafımız pandemi koşullarında tümüyle bir çıkmazın içine girmiştir. Bugün esnaf hayata tutunmaya çalışan yoğun bakım hastasına dönmüştür.

Zor günler için hazırlık yapmayan, mevcut stokları tüketen iktidar, esnafı desteksiz bırakmış ve gözden çıkarmış görünmektedir. Bugün birçok esnaf, hesap edilemez zararlarla kepenkleri indirmiş, iflasını ilan etmiştir. Birçok esnaf maalesef son anlarını yaşamaktadır. Varlığını sürdürebilecek birçok işletme ise ancak ağır yaralar ve kalıcı problemlerle yoluna devam edebilecektir.

Bütün bu problemlerin ortasında esnafa ancak kredi desteği sunulmuş, onların da geri ödemeleri yeni bir sorun olarak esnafın korkulu rüyası hâline gelmiştir. Borç üstüne borç binmiş, karamsarlık ve endişe kalıcılaşmıştır.

Zaten açık bir zulüm olan kira ödemelerindeki stopaj oranı 31/07/2020 – 31/12/2020 tarihleri arasında (bu tarihler de dâhil) uygulanmak üzere 2813 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile %20’den %10’a düşürülmüştür.

Stopaj soygununda sadece 5 aylığına 10 puanlık bir indirime gidilmiştir.

Tümden kaldırılması gereken stopajdan geçici uygulamada bile vaz geçilememiş, esnaf, yine soygunla baş başa bırakılmıştır.

Serbest piyasa faşizmi zaten kira dayatması karşısında esnafı korumamakta, yükselen mülkiyetçiliğin üzerine bir de stopaj sosu dökmektedir. Yani soygun üzerine soygun, zulüm üstüne zulüm!

Adaletin, ekonominin dibe vurduğu böyle bir vasatta soygun ve zulüm düzeni iyice açığa çıkmıştır. Döviz kurlarındaki dalgalanmalar, yükselen altın fiyatları ve kalıcı durgunluk karşısında milyonlarca insanın evine ekmek götüremediği, işsizliğin zirve yaptığı bir tablo ile karşı karşıyayız ve bunun elbette sorumluları vardır, olmalıdır!

Sarıgüzel Esnaf Dayanışması olarak talebimiz stopaj soygununun kalıcı olarak sonlandırılması, bu uygulamanın iptal edilmesidir.

Kiralarda istedikleri tasarrufta bulunan ve adaleti değil de piyasa putunu esas alan mülk sahiplerini de vicdanlı olmaya, Allah’tan korkmaya çağırıyoruz. Esnafın batması kimseye hayır getirmeyeceği gibi ülkenin içine sürüklendiği girdaptan mülk sahipleri de kendilerini kurtaramayacak ve bu vebale ortak olacaklardır.

Stopaj soygununa hayır!

Kira zulmüne son!

SARIGÜZEL ESNAF DAYANIŞMASI

Tıklayın, yorumlayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haberler

Tasfiye’nin 55. Sayısı Çıktı

Yeni Pencere

Yayınlanma:

-

Tasfiye edebiyat-düşünce dergisinin 55. sayısı çıktı. 55. sayıda yer alan isim ve çalışmalar şu şekilde: (daha&helliip;)

Devamını Okuyun

Videolar

Mart Ayında 142 İşçi Öldü, Kod 29’la İşten Atmalar Sürüyor

Yeni Pencere

Yayınlanma:

-

Mart Ayında 142 İşçi İş Cinayetlerinde Can Verirken Günde Ortalama 500 İşçi Kod 29’la İşten Atılıyor

İSİG Meclisi’nin, Beşiktaş İskele Meydanında açıkladığı iş cinayetlerine ilişkin rapora göre Mart ayında en az 142 işçi ölürken 2020 yılında 177 bin işçi Kod 29 ile işten çıkarıldı.

Kod 29 Zulmü Sürüyor

Mart ayı iş cinayetleri raporunu açıklayan Enerji-Sen Genel Başkanı Süleyman Keskin, Kod 29’un işçilerin hayatını çok kötü etkilediğine dikkat çekerek, şöyle devam etti: “Kod 29’dan atılan işçinin kıdem tazminatı gasp ediliyor, işsizlik maaşına da hak kazanamıyor. Ayrıca ‘ahlak ve iyi niyet kurallarına uymayan haller’ nedeniyle işten atıldığı için fişleniyor ve iş bulması imkânsız hale getiriliyor. Oysa bu dönemde sadece salgında ölümüne çalıştırma koşullarına karşı çıkan, haklarını isteyen ve bu yüzden sendikalaşan işçiler Kod-29 nedeniyle işten atıldı. Yani Kod-29 bir sermaye keyfiyetidir ve temel olarak işçilerin haklarının baskı altına alınması ve örgütlenmesinin engellenmesinin bir ifadesidir.” dedi.

Mart Ayında 142 İşçi İş Cinayetlerinde Can Verdi

İSİG raporuna göre;

“*DİSK-AR’ın açıklamasına göre 2020 yılında 34 bini kadın ve 143 bini erkek işçi olmak üzere toplam 177 bin işçi Kod-29 maddesi ile işten çıkarıldı. Yani her ay yaklaşık 15 bin işçi Kod-29 gerekçesiyle işten atıldı.

*Ulusal ve yerel basın, işçilerin mesai arkadaşları, aileleri, iş güvenliği uzmanları, işyeri hekimleri, meslek örgütleri ve sendikalardan öğrendiğimiz bilgilere dayanarak tespit ettiğimiz kadarıyla Mart ayında en az 142 işçi iş cinayetlerinde hayatını kaybetti.

*142 emekçinin 123’ü ücretli (işçi ve memur), 19’u kendi nam ve hesabına çalışanlardan (çiftçi ve esnaf) oluşuyor.

*Ölenlerin 7’si kadın işçi, 135’i erkek işçi. Kadın işçi cinayetleri tarım, eğitim ve sağlık işkollarında gerçekleşti.

*Üç çocuk işçi can verdi. Çocuk işçi ölümleri tarım işkolunda gerçekleşti.

*51 yaş ve üstünde ise çalışırken ölen 40 emekçi bulunuyor: Çiftçi ve esnaflar ile tarım, maden, büro, eğitim, ticaret, metal, inşaat, taşımacılık, sağlık, konaklama ve belediye işçileri.

*4 göçmen/mülteci işçi hayatını kaybetti: 2’si Suriyeli, 1’i Afganistanlı ve 1’i Sırbistan’lı.

*Ölen işçilerin 8’i sendikalı. Sendikalı işçiler eğitim, metal, sağlık, güvenlik ve belediye işkollarında çalışıyordu.

*Ölümler en çok ticaret, eğitim, büro, tarım, taşımacılık, inşaat, sağlık, maden, metal, konaklama, güvenlik ve belediye işkollarında gerçekleşti.

* En fazla ölüm nedenleri sırasıyla kovid-19, trafik, servis kazası, ezilme, göçük, yüksekten düşme, kalp krizi ve intihar.

* En çok ölüm İstanbul, İzmir, Sakarya, Ankara, Kocaeli, Antalya ve Gaziantep şehirlerinde meydana geldi.”

YeniPencere

(Basın açıklamasının tamamını buradan izleyebilirsiniz.)

Devamını Okuyun

Haberler

KOD 29’a Karşı İşçi Eylemleri Sürüyor

Yeni Pencere

Yayınlanma:

-

KOD 29 uygulamasıyla işten atmalara karşı işçi direnişleri sürüyor. 99 gündür eylem yapan PTT-Sen ve PTT Kargo-Sen üyesi işçiler İstanbul Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü önünde bir eylem yaparak uygulamayı protesto ettiler.

Topluluk adına okunan basın açıklamasının tam metni şöyle:

BASINA VE KAMUOYUNA

Bizler anayasal haklarımızı kullandığımız için KOD 29’la işinden edilen Bağımsız PTT-Sen sendikası yöneticileriyiz. PTT’de çalışan 14 bin taşeron işçinin sesiyiz.

PTT taşeron tarihinde, koskoca konfederasyonlara üye sendikaların yapamadığını başarıp Toplu Sözleşme imzaladık ve kurulduğumuz günden beri canla başla çalışıp taşeron işçilerin cebine üç kuruş daha fazla girmesini sağladık. Bunun bize bedeli ise KOD 29’la işten atılıp, ahlaksızlıkla yaftalanıp işsizlik maaşından bile faydalanamadan açlığa mahkum edilmek oldu. Patronların ahlakını zaten tanıyoruz. Onlara göre hak aramak, boyun eğmemek ahlaksızlık demek.

Peki, bunu duyacak yetkililer nerede? Tam 99 gündür İstanbul ve İzmir PTT müdürlükleri önünde direniyoruz ve soruyoruz: Sendika anayasal bir hak değil mi? Sendikal hakları güvence altına alan Anayasanın 51. maddesi ve sendikalar kanununun 24 ve 25. maddeleri kaldırıldı mı? Bir yetkili çıkıp açık açık söylesin: “İşçilerin sendika kurma, hak ve talep etme gibi bir hakkı yoktur, buna cür’et edenler de işten atılır!” Ya biz işçileri oyalamayın ya da yasaları uygulayın!

Ülkenin dört bir yanında yasal haklarını talep eden işçiler KOD 29’la ahlaksız ilan ediliyor. Belediyelerden tekstil fabrikalarına, metal iş kolundan depolara kadar birçok farklı işkolunda, birçok farklı şehirde KOD 29 zulmüne karşı 10’dan fazla direniş var. Pandemi döneminde zaten yoğun risk altında çalışan işçilere, evinde kalamayan biz milyonlara bunu reva görenler kimler? İşten atmak yasaktı madem, biz, bu kadar insan neden günlerdir sokaklardayız?

Buradan tüm işçi kardeşlerimize çağrımızdır: Bu zulme karşı hep birlikte direnelim! “ASIL AHLAKSIZ PATRONLARDIR!” demeye, bu ikiyüzlülüğü teşhir etmeye hep birlikte devam edelim.

Hiçbir işçi kardeşimiz unutmasın:

BİZ MİLYONLARIZ, PATRONLAR İSE BİR AVUÇ!

Haber: YeniPencere.com

(Daha uzun video için tıklayın.)

Devamını Okuyun

GÜNDEM