Connect with us

Haberler

Esnaftan Stopaj ve Kira İtirazı

Yayınlanma:

-

Sarıgüzel Esnaf Dayanışması tarafından yayımlanan açıklamada stopaj soygununun esnafın belini bükmeye devam ettiği dile getirildi.

Açıklamada özellikle salgın gerekçesiyle kimi işyerlerinin kapatıldığı, kiminin kalıcı durgunluğa girdiği, kiminin iflas ettiği pandemi koşullarında stopajda yapılan geçici ve kısmî indirimin bir anlamı olmadığı kaydedildi.

Sarıgüzel Esnaf Dayanışması’nın açıklaması şu şekilde:

STOPAJ SOYGUNUNA HAYIR!

Ekonomik krizle boğuşan esnafımız pandemi koşullarında tümüyle bir çıkmazın içine girmiştir. Bugün esnaf hayata tutunmaya çalışan yoğun bakım hastasına dönmüştür.

Zor günler için hazırlık yapmayan, mevcut stokları tüketen iktidar, esnafı desteksiz bırakmış ve gözden çıkarmış görünmektedir. Bugün birçok esnaf, hesap edilemez zararlarla kepenkleri indirmiş, iflasını ilan etmiştir. Birçok esnaf maalesef son anlarını yaşamaktadır. Varlığını sürdürebilecek birçok işletme ise ancak ağır yaralar ve kalıcı problemlerle yoluna devam edebilecektir.

Bütün bu problemlerin ortasında esnafa ancak kredi desteği sunulmuş, onların da geri ödemeleri yeni bir sorun olarak esnafın korkulu rüyası hâline gelmiştir. Borç üstüne borç binmiş, karamsarlık ve endişe kalıcılaşmıştır.

Zaten açık bir zulüm olan kira ödemelerindeki stopaj oranı 31/07/2020 – 31/12/2020 tarihleri arasında (bu tarihler de dâhil) uygulanmak üzere 2813 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile %20’den %10’a düşürülmüştür.

Stopaj soygununda sadece 5 aylığına 10 puanlık bir indirime gidilmiştir.

Tümden kaldırılması gereken stopajdan geçici uygulamada bile vaz geçilememiş, esnaf, yine soygunla baş başa bırakılmıştır.

Serbest piyasa faşizmi zaten kira dayatması karşısında esnafı korumamakta, yükselen mülkiyetçiliğin üzerine bir de stopaj sosu dökmektedir. Yani soygun üzerine soygun, zulüm üstüne zulüm!

Adaletin, ekonominin dibe vurduğu böyle bir vasatta soygun ve zulüm düzeni iyice açığa çıkmıştır. Döviz kurlarındaki dalgalanmalar, yükselen altın fiyatları ve kalıcı durgunluk karşısında milyonlarca insanın evine ekmek götüremediği, işsizliğin zirve yaptığı bir tablo ile karşı karşıyayız ve bunun elbette sorumluları vardır, olmalıdır!

Sarıgüzel Esnaf Dayanışması olarak talebimiz stopaj soygununun kalıcı olarak sonlandırılması, bu uygulamanın iptal edilmesidir.

Kiralarda istedikleri tasarrufta bulunan ve adaleti değil de piyasa putunu esas alan mülk sahiplerini de vicdanlı olmaya, Allah’tan korkmaya çağırıyoruz. Esnafın batması kimseye hayır getirmeyeceği gibi ülkenin içine sürüklendiği girdaptan mülk sahipleri de kendilerini kurtaramayacak ve bu vebale ortak olacaklardır.

Stopaj soygununa hayır!

Kira zulmüne son!

SARIGÜZEL ESNAF DAYANIŞMASI

Tıklayın, yorumlayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Videolar

Erzincan – İliç’te Olan Nedir? – Ahmet Örs

Yayınlanma:

-

Sitemiz yazar ve editörlerinden Ahmet Örs, Erzincan – İliç’teki altın madeninde meydana gelen atık kaymasıyla ilgili olarak Muhammed Acar’ın On4 TV’deki “İşin Özü” programına katılarak değerlendirmelerde bulundu.

Devamını Okuyun

Videolar

Eminönü’nde Somut Adımlar Nöbeti: İşbirlikçilik, İnsanlığın Haysiyet Direnişinin Karşısında!

Yayınlanma:

-

Eğitim İlke-Sen, TOKAD, ÖYB, Sağlık İlke-Sen “Emperyalist-Siyonist Kuşatma ve Katliama Karşı Somut Adımlar” nöbetlerine devam ediyor.

11 Şubat 2024 pazar günü, Eminönü Meydanında yapılan eylemde Eğitim İlke-Sen başkanı Ahmet Örs, Filistin-Gazze Direnişinin bütün insanlık adına bir haysiyet mücadelesini verdiğini ve bu yolda insanlığın vicdanını ayaklandırdığını söyledi ve İsrail’le iş yapan şirketleri sıraladı, bir an önce bu ilişkilerin kesilmesini istedi.

İsrail’in petrol ihtiyacının yüzde 60’ını Bakü-Ceyhan boru hattı vasıtasıyla Azerbaycan ve Kazakistan’dan sağladığını ifade eden Örs, yine Siyonistlerin çelik ihtiyacının yüzde 65’ni Türkiye firmalarından temin ettiğini hatırlattı.

Eylem boyunca “Gazze’de Çocuklar Açlıktan Ölüyor, NATO’dan Çıkılsın Üsler Sökülsün, Kürecik Radarı İsrail’in Kalkanı, İncirlik Üssü Kapatılsın, Katil ABD Ortadoğu’dan Defol, 9 Milyar Dolarlık Ticaret Kesilsin, İşbirlikçi AKP Hesap Verecek, Katil İsrail Filistin’den Defol, Eli Kanlı Zorlu Hesap Verecek, Vanalar Kapansın Gemiler Bağlansın, İşbirlikçi Sermaye Hesap Verecek, Siyonist Sermaye Hesap Verecek, Siyonistler Yenilecek Direnen Filistin Kazanacak” sloganları atıldı, tekbir getirildi.  

Devamını Okuyun

Videolar

Somut Adımlar Nöbetleri Sürüyor: Siyonist Sermaye Hesap Verecek!

Yayınlanma:

-

Eğitim İlke-Sen, TOKAD, ÖYB, Sağlık İlke-Sen “Emperyalist-Siyonist Kuşatma ve Katliama Karşı Somut Adımlar” nöbetlerine devam ediyor.

04 Şubat 2024 pazar günü, Üsküdar Mimar Sinan Meydanında yapılan eylemde Eğitim İlke-Sen başkanı Ahmet Örs, İsrail’le iş yapan şirketleri anlattı ve bir an önce bu ilişkilerin kesilmesini istedi.

Eylem boyunca “NATO’dan Çıkılsın Üsler Sökülsün, Kürecik Radarı İsrail’in Kalkanı, İncirlik Üssü Kapatılsın, 9 Milyar Dolarlık Ticaret Kesilsin, İşbirlikçi AKP Hesap Verecek, Katil İsrail Filistin’den Defol, Yaşasın Gazze Direnişimiz, Hamas’a Selam Direnişe Devam, Yaşasın Filistin Direnişimiz, Eli Kanlı Zorlu Hesap Verecek, Vanalar Kapansın Gemiler Bağlansın, İşbirlikçi Sermaye Hesap Verecek, Siyonist Sermaye Hesap Verecek” sloganları atıldı, tekbir getirildi.  

Devamını Okuyun

GÜNDEM