Connect with us

Haberler

Sermayenin Gözü Yeraltı Barajlarında – Civan Kızılyaprak

Yayınlanma:

-

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın web sitesindeki 23.01.2021 tarihli habere göre “Son 18 yılda 600 adet baraj, 423 gölet yapılmış ve 2023 yılına kadar da 150 yeraltı barajı tamamlanacakmış.”

Yer üzerindeki dereleri, ırmakları kurutup ekolojik yıkıma sebep olan yüzlerce baraj ve HES’ten sonra gözler yerin altına dikilmiş. Yer yüzeyindeki suyun metalaşması yüksek seviyeye ulaştıktan sonra yeraltına müdahele edilmesi sermaye birikimi açısından normal gözüküyor.

Yeraltı barajlarının deprem, heyelan riski nedir? Yeraltında setin su seviyesi plânlanandan fazla olunca suyun tahliyesi nasıl mümkün oluyor? Aşırı yapılan sondajlar yeraltı sularında azalmaya sebep olmuşken yeraltı barajlarıyla suyun yollarını değiştirmesi, akması gerekenin tutulması yeni ekolojik yıkımlara yol açmaz mı? Misal, Konya’daki obrukların oluşumunda yeraltı sularının azalmasına dikkat çekilmiyor mu?

İçme suyu sağlamak ve tarım alanlarını sulamak için ölçülü miktarda baraj yapılabilinir. Ancak kuraklık sorunu varsa yerin altındaki ve üstündeki bütün tatlı suları sermayeye teslim etmek anlaşılır bir şey değil.

Yeraltı suları daha sağlıklıdır. Ölçülü şekilde çıkarıldığında küçük şehirlerin su ihtiyacı karşılanabilinir. Nüfusu çok fazla olan betona teslim metropollerde bu mümkün olmayabilir.

Temiz suya ulaşım adına öne sürülen görüşlerin bir kısmını sayalım:

– Mecbur kalınmadıkça içme suyu ve sulama için baraj yapmamalı.

– Suyu enerji elde etmek için rahatsuz etmemeli.

– Sanayi suyunu içme suyu şebekesinden ayırmalı.

– Su israfını azaltmaya gitmeli.

– Yeraltı sularını ölçülü şekilde kullanmalı.

– Deniz suyunu arıtmalı.

Binlerce yıldır akan sulara müdahele ederek, maden ocaklarını pervâsızca çoğaltarak toprakları betona boğarak, ormanları yakıp yıkarak -hangi birini sayalım- ekolojik denge alt üst edildi.  Su insanlarla beraber bütün canlıların müştereğidir. Bütün canlılar adına su hakkını savunmalıyız.

Tıklayın, yorumlayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haberler

Kürtlere Yönelik Irkçı Saldırılara Tepkiler Sürüyor

Yayınlanma:

-

Kürtlere yönelik öldürmelere varan linç girişimlerine tepkiler sürüyor. Adıyaman, Dersim, Muş, Ağrı, Diyarbakır, Siirt, Batman, Hakkari, Şanlıurfa, Bingöl, Kars, Şırnak, Bitlis, Mardin ve Van baroları “Kürt kimliği ve Kürtçe diline ilişkin her türlü ırkçı saldırılara zemin hazırlayan ve toplumsal barışı zedeleyen açıklamalardan vazgeçilmesini, saldırılarla ilgili ivedi ve etkin bir şekilde bütün yönleriyle soruşturmanın yürütülmesini” talep eden bir açıklama yayımladı.

İHD Diyarbakır şubesi de ayrımcı ve ötekileştirici dilden vazgeçilmesini talep ederken “cezasızlık sona erdirilmeli” çağrısında bulundu.

TOKAD da yaptığı açıklamada Kürt halkına dönük ırkçı saldırılara karşı dayanışma çağrısında bulundu.

TOKAD açıklamasının tam metni şu şekilde:

Kürt Halkına Dönük Irkçı Saldırılara Karşı Dayanışmayı Pekiştirelim!

Ülkenin farklı şehir ve bölgelerinde inşaat ya da mevsimlik tarım işçisi olarak çalışan veya mukim Kürt emekçilere ve ailelere dönük ırkçı saldırılar sürmektedir.

Egemen faşizan siyasal söylemin bu saldırıları motive etmedeki payı büyüktür. Yasalar nezdinde mezkûr saldırganlıkların cezasız kalması da linç kültürüne yol veren önemli bir faktördür.

Kürt halkına dönük bu saldırılara karşı harekete geçmeyen kamu vicdanı ve devlet otoritesine karşı tek yol barış, kardeşlik ve adaletten yana duranların dayanışmayı pekiştirmesidir.

Ortak yaşamı zehirleyen ve ülkeyi yaşanmaz hâle getiren bu şeytani tavırlara karşı herkesi sorumluluk bilincine davet ediyoruz.

Yükümlülüklerini yerine getirmeyen ve köklü bir sorun olarak vâr olagelen Kürt meselesini adalet temelinde çözmek için adım atmayan siyasal iradenin bu çerçevede ortaya çıkan her türlü kötülükten birinci derecede sorumlu olduğunu tekrar hatırlatıyoruz.

Şüphesiz ki Allah Adaleti emreder, kötülük ve zorbalığı yasaklar.

TOKAD

(Toplumsal Dayanışma Kültür Eğitim ve Sosyal Araştırmalar Derneği)

Devamını Okuyun

Haberler

Sedat Yenigün’ü Katleden Karanlık Derinleşiyor

Yayınlanma:

-

İslami düşünce ve siyasetin her türlü kirlilikten arınması için mücadele eden Sedat Yenigün’ün şehadetinin üzerinden 41 yıl geçti.

O günden bu yana Türkiye’nin fail-i meçhuller karnesi kabarırken Şehit Yenigün’ün kendisine karşı mücadele verdiği siyasal-düşünsel iklim varlığını pekiştirdi.

Bu vesileyle İslami Hareketin öncülerinden şehit Sedat Yenigün’ü rahmetle anıyoruz.

YeniPencere 

Devamını Okuyun

Haberler

Enflasyon Rakamları Ürkütücü Boyutlarda

Yayınlanma:

-

Tüketici fiyat endeksi (TÜFE) yıllık %17,53, aylık %1,94 arttı
TÜFE’de (2003=100) 2021 yılı Haziran ayında bir önceki aya göre %1,94, bir önceki yılın Aralık ayına göre %8,45, bir önceki yılın aynı ayına göre %17,53 ve on iki aylık ortalamalara göre %14,55 artış gerçekleşti.

Yıllık TÜFE’ye göre 6 ana grup daha düşük, 6 ana grup daha yüksek değişim gösterdi
Yıllık en düşük artış %2,01 ile alkollü içecekler ve tütün grubunda gerçekleşti. Bir önceki yılın aynı ayına göre artışın düşük olduğu diğer ana gruplar sırasıyla, %6,13 ile haberleşme, %7,05 ile giyim ve ayakkabı ve %10,86 ile eğitim oldu. Buna karşılık, bir önceki yılın aynı ayına göre artışın yüksek olduğu ana gruplar ise sırasıyla, %26,29 ile ulaştırma, %25,69 ile ev eşyası ve %19,99 ile gıda ve alkolsüz içecekler oldu.

Kaynak: tuik.gov.tr

Devamını Okuyun

GÜNDEM