Connect with us

Haberler

Sermayenin Gözü Yeraltı Barajlarında – Civan Kızılyaprak

Yayınlanma:

-

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın web sitesindeki 23.01.2021 tarihli habere göre “Son 18 yılda 600 adet baraj, 423 gölet yapılmış ve 2023 yılına kadar da 150 yeraltı barajı tamamlanacakmış.”

Yer üzerindeki dereleri, ırmakları kurutup ekolojik yıkıma sebep olan yüzlerce baraj ve HES’ten sonra gözler yerin altına dikilmiş. Yer yüzeyindeki suyun metalaşması yüksek seviyeye ulaştıktan sonra yeraltına müdahele edilmesi sermaye birikimi açısından normal gözüküyor.

Yeraltı barajlarının deprem, heyelan riski nedir? Yeraltında setin su seviyesi plânlanandan fazla olunca suyun tahliyesi nasıl mümkün oluyor? Aşırı yapılan sondajlar yeraltı sularında azalmaya sebep olmuşken yeraltı barajlarıyla suyun yollarını değiştirmesi, akması gerekenin tutulması yeni ekolojik yıkımlara yol açmaz mı? Misal, Konya’daki obrukların oluşumunda yeraltı sularının azalmasına dikkat çekilmiyor mu?

İçme suyu sağlamak ve tarım alanlarını sulamak için ölçülü miktarda baraj yapılabilinir. Ancak kuraklık sorunu varsa yerin altındaki ve üstündeki bütün tatlı suları sermayeye teslim etmek anlaşılır bir şey değil.

Yeraltı suları daha sağlıklıdır. Ölçülü şekilde çıkarıldığında küçük şehirlerin su ihtiyacı karşılanabilinir. Nüfusu çok fazla olan betona teslim metropollerde bu mümkün olmayabilir.

Temiz suya ulaşım adına öne sürülen görüşlerin bir kısmını sayalım:

– Mecbur kalınmadıkça içme suyu ve sulama için baraj yapmamalı.

– Suyu enerji elde etmek için rahatsuz etmemeli.

– Sanayi suyunu içme suyu şebekesinden ayırmalı.

– Su israfını azaltmaya gitmeli.

– Yeraltı sularını ölçülü şekilde kullanmalı.

– Deniz suyunu arıtmalı.

Binlerce yıldır akan sulara müdahele ederek, maden ocaklarını pervâsızca çoğaltarak toprakları betona boğarak, ormanları yakıp yıkarak -hangi birini sayalım- ekolojik denge alt üst edildi.  Su insanlarla beraber bütün canlıların müştereğidir. Bütün canlılar adına su hakkını savunmalıyız.

Tıklayın, yorumlayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Videolar

Erzincan – İliç’te Olan Nedir? – Ahmet Örs

Yayınlanma:

-

Sitemiz yazar ve editörlerinden Ahmet Örs, Erzincan – İliç’teki altın madeninde meydana gelen atık kaymasıyla ilgili olarak Muhammed Acar’ın On4 TV’deki “İşin Özü” programına katılarak değerlendirmelerde bulundu.

Devamını Okuyun

Videolar

Eminönü’nde Somut Adımlar Nöbeti: İşbirlikçilik, İnsanlığın Haysiyet Direnişinin Karşısında!

Yayınlanma:

-

Eğitim İlke-Sen, TOKAD, ÖYB, Sağlık İlke-Sen “Emperyalist-Siyonist Kuşatma ve Katliama Karşı Somut Adımlar” nöbetlerine devam ediyor.

11 Şubat 2024 pazar günü, Eminönü Meydanında yapılan eylemde Eğitim İlke-Sen başkanı Ahmet Örs, Filistin-Gazze Direnişinin bütün insanlık adına bir haysiyet mücadelesini verdiğini ve bu yolda insanlığın vicdanını ayaklandırdığını söyledi ve İsrail’le iş yapan şirketleri sıraladı, bir an önce bu ilişkilerin kesilmesini istedi.

İsrail’in petrol ihtiyacının yüzde 60’ını Bakü-Ceyhan boru hattı vasıtasıyla Azerbaycan ve Kazakistan’dan sağladığını ifade eden Örs, yine Siyonistlerin çelik ihtiyacının yüzde 65’ni Türkiye firmalarından temin ettiğini hatırlattı.

Eylem boyunca “Gazze’de Çocuklar Açlıktan Ölüyor, NATO’dan Çıkılsın Üsler Sökülsün, Kürecik Radarı İsrail’in Kalkanı, İncirlik Üssü Kapatılsın, Katil ABD Ortadoğu’dan Defol, 9 Milyar Dolarlık Ticaret Kesilsin, İşbirlikçi AKP Hesap Verecek, Katil İsrail Filistin’den Defol, Eli Kanlı Zorlu Hesap Verecek, Vanalar Kapansın Gemiler Bağlansın, İşbirlikçi Sermaye Hesap Verecek, Siyonist Sermaye Hesap Verecek, Siyonistler Yenilecek Direnen Filistin Kazanacak” sloganları atıldı, tekbir getirildi.  

Devamını Okuyun

Videolar

Somut Adımlar Nöbetleri Sürüyor: Siyonist Sermaye Hesap Verecek!

Yayınlanma:

-

Eğitim İlke-Sen, TOKAD, ÖYB, Sağlık İlke-Sen “Emperyalist-Siyonist Kuşatma ve Katliama Karşı Somut Adımlar” nöbetlerine devam ediyor.

04 Şubat 2024 pazar günü, Üsküdar Mimar Sinan Meydanında yapılan eylemde Eğitim İlke-Sen başkanı Ahmet Örs, İsrail’le iş yapan şirketleri anlattı ve bir an önce bu ilişkilerin kesilmesini istedi.

Eylem boyunca “NATO’dan Çıkılsın Üsler Sökülsün, Kürecik Radarı İsrail’in Kalkanı, İncirlik Üssü Kapatılsın, 9 Milyar Dolarlık Ticaret Kesilsin, İşbirlikçi AKP Hesap Verecek, Katil İsrail Filistin’den Defol, Yaşasın Gazze Direnişimiz, Hamas’a Selam Direnişe Devam, Yaşasın Filistin Direnişimiz, Eli Kanlı Zorlu Hesap Verecek, Vanalar Kapansın Gemiler Bağlansın, İşbirlikçi Sermaye Hesap Verecek, Siyonist Sermaye Hesap Verecek” sloganları atıldı, tekbir getirildi.  

Devamını Okuyun

GÜNDEM