Connect with us

Haberler

Sağlık Çalışanları Yorgun, Motivasyonları Yaralı!

Yayınlanma:

-

Sağlık İlke-Sen Genel Sekreteri Hemşire Mine Yıldız, ilerleyen coronavirüs salgınının ve salgına bağlı olarak gelişen sağlık politikalarının sağlık çalışanları üzerindeki etkilerini sitemiz için değerlendirdi.

Coronavirüs salgını ağırlaşıyor. Ekonomik kaygılarla esnetilen önlemler ve “yeni normal” kavramı ile zaten insanüstü çaba sarf ederek süreci yönetmeye çalışan sağlık çalışanlarının tüm emekleri hiçe sayılmış ve zoraki koruyabildikleri motivasyonları derinden yaralanmıştır.

Biz, bu salgın ile mücadelenin her şeyin normal, olağan kabul edildiği ve Sağlık Bakanlığı başta olmak üzere, ülkeyi yönetenlerin sağlık çalışanlarını görmezden geldiği ve hızla değişen yönetmeliklerin sorgusuzca dayatıldığı bir anlayışla sürdürülemeyeceğine inanıyoruz.

Sağlık çalışanları olarak yorulduk! Bu süre içindeki iş yükü, yıpranmışlık ve hak kayıpları ne yazık ki sahadaki sağlık çalışanının virüse maruziyetini ve görevden çekilme eğilimini arttırmıştır.

Sosyal, ekonomik ve özlük haklarında iyileştirme talebinde bulunmak maksatlı çeşitli sosyal mecralarda sesini duyurmaya çalışan sağlık emekçileri olarak bizlere “tavandan ek ödemeler vs.” gibi gerçekliği olmayan vaad ve söylemlerle toplum nezdinde “nankör” imajı çizilmesi ise gerçekten çok yaralayıcıdır.

Bizler, dışarıda üniforması ile görülünce kendisinden kaçılan, sağlık çalışanı olduğu için çocuğunu emanet edebilecek bir bakıcı bulamayan, istifayı düşündüğünde ise korkaklık ve hainlikle suçlanan, toplum zararlısı olarak kabul edilen bir sınıf olma yönünde ilerliyoruz. Bu şartlarda çalışarak, evde ailesine hastalık bulaştırma endişesiyle çalışmanın maddi bir karşılığı yoktur. Bugün arkadaşlarımızın çoğu bedensel yıpranmanın yanında ruhsal olarak da çöküntüdedir ve rehabilite edilmeye ihtiyaç duymaktadır.

Bugüne kadar virüsten etkilenen sağlık çalışanı sayısı 8 bine, hayatını kaybedenlerin sayısı ise 50’ye yaklaşmıştır. Salgının toplumsal ayağının iyi yönetilemediği ve toplumun günlük yaşamında bir pandemi bilinci oluşturulamadığı bugünkü tabloda Sağlık Bakanlığı özelinde ülke yöneticilerinin bir başarısından söz edilemez.

Tüm eğlence mekânlarının, alışveriş merkezlerinin açık; konserlerin ve spor müsabakalarının serbest olduğunu da hesaba kattığımızda sahada mücadele eden biz sağlık çalışanları anlıyoruz ki gösterdiğimiz özverinin devlet ve toplum nezdinde bir karşılığı yoktur!

Tıklayın, yorumlayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haberler

Kürtlere Yönelik Irkçı Saldırılara Tepkiler Sürüyor

Yayınlanma:

-

Kürtlere yönelik öldürmelere varan linç girişimlerine tepkiler sürüyor. Adıyaman, Dersim, Muş, Ağrı, Diyarbakır, Siirt, Batman, Hakkari, Şanlıurfa, Bingöl, Kars, Şırnak, Bitlis, Mardin ve Van baroları “Kürt kimliği ve Kürtçe diline ilişkin her türlü ırkçı saldırılara zemin hazırlayan ve toplumsal barışı zedeleyen açıklamalardan vazgeçilmesini, saldırılarla ilgili ivedi ve etkin bir şekilde bütün yönleriyle soruşturmanın yürütülmesini” talep eden bir açıklama yayımladı.

İHD Diyarbakır şubesi de ayrımcı ve ötekileştirici dilden vazgeçilmesini talep ederken “cezasızlık sona erdirilmeli” çağrısında bulundu.

TOKAD da yaptığı açıklamada Kürt halkına dönük ırkçı saldırılara karşı dayanışma çağrısında bulundu.

TOKAD açıklamasının tam metni şu şekilde:

Kürt Halkına Dönük Irkçı Saldırılara Karşı Dayanışmayı Pekiştirelim!

Ülkenin farklı şehir ve bölgelerinde inşaat ya da mevsimlik tarım işçisi olarak çalışan veya mukim Kürt emekçilere ve ailelere dönük ırkçı saldırılar sürmektedir.

Egemen faşizan siyasal söylemin bu saldırıları motive etmedeki payı büyüktür. Yasalar nezdinde mezkûr saldırganlıkların cezasız kalması da linç kültürüne yol veren önemli bir faktördür.

Kürt halkına dönük bu saldırılara karşı harekete geçmeyen kamu vicdanı ve devlet otoritesine karşı tek yol barış, kardeşlik ve adaletten yana duranların dayanışmayı pekiştirmesidir.

Ortak yaşamı zehirleyen ve ülkeyi yaşanmaz hâle getiren bu şeytani tavırlara karşı herkesi sorumluluk bilincine davet ediyoruz.

Yükümlülüklerini yerine getirmeyen ve köklü bir sorun olarak vâr olagelen Kürt meselesini adalet temelinde çözmek için adım atmayan siyasal iradenin bu çerçevede ortaya çıkan her türlü kötülükten birinci derecede sorumlu olduğunu tekrar hatırlatıyoruz.

Şüphesiz ki Allah Adaleti emreder, kötülük ve zorbalığı yasaklar.

TOKAD

(Toplumsal Dayanışma Kültür Eğitim ve Sosyal Araştırmalar Derneği)

Devamını Okuyun

Haberler

Sedat Yenigün’ü Katleden Karanlık Derinleşiyor

Yayınlanma:

-

İslami düşünce ve siyasetin her türlü kirlilikten arınması için mücadele eden Sedat Yenigün’ün şehadetinin üzerinden 41 yıl geçti.

O günden bu yana Türkiye’nin fail-i meçhuller karnesi kabarırken Şehit Yenigün’ün kendisine karşı mücadele verdiği siyasal-düşünsel iklim varlığını pekiştirdi.

Bu vesileyle İslami Hareketin öncülerinden şehit Sedat Yenigün’ü rahmetle anıyoruz.

YeniPencere 

Devamını Okuyun

Haberler

Enflasyon Rakamları Ürkütücü Boyutlarda

Yayınlanma:

-

Tüketici fiyat endeksi (TÜFE) yıllık %17,53, aylık %1,94 arttı
TÜFE’de (2003=100) 2021 yılı Haziran ayında bir önceki aya göre %1,94, bir önceki yılın Aralık ayına göre %8,45, bir önceki yılın aynı ayına göre %17,53 ve on iki aylık ortalamalara göre %14,55 artış gerçekleşti.

Yıllık TÜFE’ye göre 6 ana grup daha düşük, 6 ana grup daha yüksek değişim gösterdi
Yıllık en düşük artış %2,01 ile alkollü içecekler ve tütün grubunda gerçekleşti. Bir önceki yılın aynı ayına göre artışın düşük olduğu diğer ana gruplar sırasıyla, %6,13 ile haberleşme, %7,05 ile giyim ve ayakkabı ve %10,86 ile eğitim oldu. Buna karşılık, bir önceki yılın aynı ayına göre artışın yüksek olduğu ana gruplar ise sırasıyla, %26,29 ile ulaştırma, %25,69 ile ev eşyası ve %19,99 ile gıda ve alkolsüz içecekler oldu.

Kaynak: tuik.gov.tr

Devamını Okuyun

GÜNDEM