Connect with us

Haberler

Emniyet Genelgesine Tepkiler Sürüyor

Yayınlanma:

-

Eğitim İlke-Sen ve Sağlık İlke-Sen, emniyet mensuplarına görevlerini yaparken ses ve görüntü kaydı yapan kişileri engelleme talimatı veren genelgeye tepki gösteren bir açıklama yayımladı. Açıklamanın tam metni şu şekilde:

Toplumsal Dayanışmamızı Engellemeyi Amaçlayan İçişleri Bakanlığı Genelgesi Geri Çekilmelidir!

İçişleri Bakanlığı tarafından 27 Nisan tarihinde yayımlanan bir genelgede emniyet mensuplarına görevlerini yaparken ses ve görüntü kaydı yapan kişileri engelleme talimatı verilmiştir. Söz konusu talimat polisin İzmir’de 1 Mayıs münasebetiyle barışçıl gösteri yapmak isteyen bir gruba sert bir şekilde müdahale etmesinin sosyal medyaya yansımasından sonra verilmiştir. Söz konusu müdahalede, göstericilerden birinin yere yatırılarak bir emniyet mensubunun boğazına dizini basması ABD’de yaşanan George Floyd cinayetini hatırlatmış ve diğer benzeri vakalarla birleşerek sosyal medyada infial konusu olmuştur.

Emniyet teşkilatı bu toplumun güvenliğini sağlamak amacıyla yine bu toplum tarafından yetkilendirilmekte ve bizlerden toplanan vergilerle finanse edilmektedir. Emniyet mensupları devletin sahip olduğu şiddet tekelinin uygulayıcılarındandır. Üzerlerindeki toplumsal kontrolümüz kaybolduğu ölçüde bize dayanarak kendisini var eden devletin bizim üzerimizde ilahlık taslaması söz konusu olmaktadır. İslami mücadelemizin temelini üzerimizde ilahlık taslayacak tüm dünyevi iktidarları reddetmek ve bunlara karşı mücadele etmek teşkil etmektedir. Dolayısıyla toplum olarak iktidar kullanan herkesi etkin ve güçlü şekilde denetlememiz kaçınılmaz bir ödevimizdir.

İçişleri Bakanlığı tarafından yayımlanan bu genelge, toplum olarak haksızlıkları birbirimize anlatarak dayanışmamızı engellemek için tasarlanmıştır ve bir suç itirafı mahiyetindedir. Bugün kameralar ve sosyal medya toplumsal dayanışmamızın önemli enstrümanlarındandır. Hz. Ali’ye nispet edilen meşhur “Bir zulmü engelleyemiyorsanız en azından onu herkese duyurun!” sözünü icra etmek için başvurduğumuz vasıtalardır. Zulüm ve haksızlıkları aramızda dilden dile ve artık gözden göze dolaştırarak yayıp ifşa etmek, bu zulüm ve haksızlıkları gidermenin başlıca yollarından biridir. Genelgeyle buna kast edilmektedir.

Öte yandan, bu genelge bir suç itirafı mahiyetindedir çünkü polislerin görevlerini insani ölçüler çerçevesinde yerine getirdikleri takdirde görüntülerinin ve seslerinin alınmasında hiçbir sakınca olmadığı açıkça ortadadır. Dolayısıyla bu genelgeyle polisin bu sınırları aşacağı da açıkça ilan edilmiş olmaktadır.

Biz Eğitim İlke-Sen ve Sağlık İlke-Sen olarak, toplumun haksızlık ve adaletsizliklere karşı en büyük silahı olan dayanışmasını baltalamaya çalışan bu genelgenin ülkemizdeki adaletsizliği yeni bir boyuta taşıma anlamına geldiğini güçlü bir şekilde vurguluyoruz. Tüm halkımızı, bu genelgeye rağmen, elleriyle düzeltemedikleri kötülüklerle karşı karşıya geldiklerinde bu kötülüklerin haberini yayarak dilleriyle mücadele etmekte ortaklaşmaya davet ediyoruz.

SAĞLIK İLKE-SEN & EĞİTİM İLKE-SEN YÖNETİM KURULLARI

Haberler

Kürtlere Yönelik Irkçı Saldırılara Tepkiler Sürüyor

Yayınlanma:

-

Kürtlere yönelik öldürmelere varan linç girişimlerine tepkiler sürüyor. Adıyaman, Dersim, Muş, Ağrı, Diyarbakır, Siirt, Batman, Hakkari, Şanlıurfa, Bingöl, Kars, Şırnak, Bitlis, Mardin ve Van baroları “Kürt kimliği ve Kürtçe diline ilişkin her türlü ırkçı saldırılara zemin hazırlayan ve toplumsal barışı zedeleyen açıklamalardan vazgeçilmesini, saldırılarla ilgili ivedi ve etkin bir şekilde bütün yönleriyle soruşturmanın yürütülmesini” talep eden bir açıklama yayımladı.

İHD Diyarbakır şubesi de ayrımcı ve ötekileştirici dilden vazgeçilmesini talep ederken “cezasızlık sona erdirilmeli” çağrısında bulundu.

TOKAD da yaptığı açıklamada Kürt halkına dönük ırkçı saldırılara karşı dayanışma çağrısında bulundu.

TOKAD açıklamasının tam metni şu şekilde:

Kürt Halkına Dönük Irkçı Saldırılara Karşı Dayanışmayı Pekiştirelim!

Ülkenin farklı şehir ve bölgelerinde inşaat ya da mevsimlik tarım işçisi olarak çalışan veya mukim Kürt emekçilere ve ailelere dönük ırkçı saldırılar sürmektedir.

Egemen faşizan siyasal söylemin bu saldırıları motive etmedeki payı büyüktür. Yasalar nezdinde mezkûr saldırganlıkların cezasız kalması da linç kültürüne yol veren önemli bir faktördür.

Kürt halkına dönük bu saldırılara karşı harekete geçmeyen kamu vicdanı ve devlet otoritesine karşı tek yol barış, kardeşlik ve adaletten yana duranların dayanışmayı pekiştirmesidir.

Ortak yaşamı zehirleyen ve ülkeyi yaşanmaz hâle getiren bu şeytani tavırlara karşı herkesi sorumluluk bilincine davet ediyoruz.

Yükümlülüklerini yerine getirmeyen ve köklü bir sorun olarak vâr olagelen Kürt meselesini adalet temelinde çözmek için adım atmayan siyasal iradenin bu çerçevede ortaya çıkan her türlü kötülükten birinci derecede sorumlu olduğunu tekrar hatırlatıyoruz.

Şüphesiz ki Allah Adaleti emreder, kötülük ve zorbalığı yasaklar.

TOKAD

(Toplumsal Dayanışma Kültür Eğitim ve Sosyal Araştırmalar Derneği)

Devamını Okuyun

Haberler

Sedat Yenigün’ü Katleden Karanlık Derinleşiyor

Yayınlanma:

-

İslami düşünce ve siyasetin her türlü kirlilikten arınması için mücadele eden Sedat Yenigün’ün şehadetinin üzerinden 41 yıl geçti.

O günden bu yana Türkiye’nin fail-i meçhuller karnesi kabarırken Şehit Yenigün’ün kendisine karşı mücadele verdiği siyasal-düşünsel iklim varlığını pekiştirdi.

Bu vesileyle İslami Hareketin öncülerinden şehit Sedat Yenigün’ü rahmetle anıyoruz.

YeniPencere 

Devamını Okuyun

Haberler

Enflasyon Rakamları Ürkütücü Boyutlarda

Yayınlanma:

-

Tüketici fiyat endeksi (TÜFE) yıllık %17,53, aylık %1,94 arttı
TÜFE’de (2003=100) 2021 yılı Haziran ayında bir önceki aya göre %1,94, bir önceki yılın Aralık ayına göre %8,45, bir önceki yılın aynı ayına göre %17,53 ve on iki aylık ortalamalara göre %14,55 artış gerçekleşti.

Yıllık TÜFE’ye göre 6 ana grup daha düşük, 6 ana grup daha yüksek değişim gösterdi
Yıllık en düşük artış %2,01 ile alkollü içecekler ve tütün grubunda gerçekleşti. Bir önceki yılın aynı ayına göre artışın düşük olduğu diğer ana gruplar sırasıyla, %6,13 ile haberleşme, %7,05 ile giyim ve ayakkabı ve %10,86 ile eğitim oldu. Buna karşılık, bir önceki yılın aynı ayına göre artışın yüksek olduğu ana gruplar ise sırasıyla, %26,29 ile ulaştırma, %25,69 ile ev eşyası ve %19,99 ile gıda ve alkolsüz içecekler oldu.

Kaynak: tuik.gov.tr

Devamını Okuyun

GÜNDEM